ח"כ סבטלובה התלוננה: "ח"כ מוזס לעג לשמי ולמוצאי"

במהלך דיון במליאה פנה ח"כ מנחם מוזס לחברת הכנסת קסניה סבטלובה וקרא לה: "טניה, טטיאנה". הח"כית הגישה תלונה לוועדת האתיקה שבה כתבה: "הוא לעג לשמי, למוצאי ולמבטא השגור בפי. דבריו מבזים את כבוד הכנסת – הם גם הסתה פרועה נגד מגזר שלם". ח"כ מוזס: "השיבוש של השם לא היה בכוונה, התנצלתי"

ח"כ קסניה סבטלובה הגישה תלונה לוועדת האתיקה נגד ח"כ מנחם מוזס בגין הסתה ופגיעה בכבוד הכנסת. זאת, לאחר שבמהלך דיון שנערך היום (שלישי) במליאה הוא לעג לשמה ועיוות אותו בכוונה. "הוא קרא לי 'טניה, קטניה' בפנותו אלי, תוך לעג לשמי, למוצאי ולמבטא השגור בפי", טוענת סבטלובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרקע לעימות בין סבטלובה (המחנה הציוני) למוזס (יהדות התורה) הוא השתתפותה של חברת הכנסת בטקס הדלקת נר ראשון בכותל שלשום עם ארגון נשות הכותל. סבטלובה ניצלה את חסינותה כדי להכניס למקום חנוכייה גדולה. בדיון היום בכנסת אמר מוזס: "'קטניה', 'סלבטניה', אני לא יודע איך שקוראים לה. מה השם בדיוק, טניה'".

בתלונה שהגישה כתבה סבטלובה: "דבריו של ח"כ מנחם מוזס אינם רק פוגעניים, רומסים את כבוד האדם שלי כפרט, ומבזים את כבוד הכנסת - הם גם הסתה פרועה נגד מגזר שלם, ומבטא את תחושת המונופול שיש למוזס ואחרים על מקומות קדושים, על הדת היהודית ועל הישראליות והם מהווים עבירה על סעיף 41 ד' לתקנון הכנסת".

"פגע בכבוד הכנסת", ח"כ מוזס (יונתן סינדל, פלאש 90)

"אבקש מוועדת האתיקה לדון בהתבטאויות אלו ולשים קו אדום ברור באשר לגבול האמירות המותר לנבחרי הציבור, חרף החסינות הקיימת לנו", כתבה סבטלובה. "הכנסת צריכה להציג קו אחיד ותקיף כנגד גזענות".

בנאום שנשאה במליאה לאחר העלבון שספגה ממוזס אמרה סבטלובה: "ח"כ מנחם אליעזר לייזר מוזס, העליב ותקף אותי במליאת הכנסת בגלל ששמי הוא קסניה סבטלובה. כמה אירוני זה שזמן קצר לפני שאני עולה לנאום במסגרת ציון יום הפליטות והגירוש של יהודי ארצות ערב ואיראן, מראה לנו מוזס את גזענותו ושנאתו לחלק בציבור הישראלי.

"חייבים לכבד כל אחד"

"כולנו שרוצים לקיים מדינה מתקדמת, יהודית ודמוקרטית, חייבים לכבד כל אחד בין אם שמו זלדה, קסניה, אבבה או אליעזר. רק ככה החברה הישראלית תצליח".

דוברו של ח"כ מוזס אמר שהוא התנצל בפני קסנייה, גם במליאה וגם לאחר מכן בצד. "השיבוש של השם לא היה בכוונה, הוא אמר שקשה לו להגות את שמה", מסר הדובר. "הוא אכן תקף את המעשה שעשתה ובכך הוא לא חוזר בו: היא ניצלה את חסינותה ובניגוד להנחיות המשטרה ורב הכותל הכניסה את המנורה". הדובר אף טען שסבטלובה קיבלה את ההתנצלות.