הצעת חוק: הסוף לשמועות בוואטסאפ?

בני משפחתו של ראובן אבירם ז"ל גילו כי נרצח בפיגוע בבניין פנורמה לאחר שקיבלו סרטון בוואטסאפ, עוד לפני הפרסום הרשמי. הצעת חוק חדשה של ח"כ ניסן סלומיאנסקי מנסה לשים סוף לתופעה המכוערת: מי שיפיץ שמות של פצועים והרוגים ישלם קנס כבד ואף יאבד את המכשיר הנייד

הסוף לשמועות בוואטסאפ? (רויטרס)

הצעת חוק שיזם יושב ראש ועדת חוק, חוקה ומשפט, חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) תנסה לשים סוף לתופעה בה קרובי משפחה מגלים על מות יקיריהם ברשתות החברתיות - זאת לאחר שאנשים לא מתאפקים, ומפיצים את שמות ההרוגים והפצועים בוואטסאפ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לעתים המידע מדויק, כפי שקרה בפיגוע בבניין פנורמה בתל אביב, אז גילו בני משפחתו של ראובן אבירם כי נרצח לאחר שנשלח אליהם סרטון בוואטסאפ; אך לפעמים מדובר בשמועות שווא, כמו זו שהופצה לאחרונה לפיה בנו של יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג נפצע בפיגוע - דבר שלא היה ולא נברא.

ח"כ סלומיאנסקי (יח"צ)

לפי הצעת החוק של חבר הכנסת סלומיאנסקי, תיאסר כליל הפצת מידע כזה עד שתצא הודעה רשמית בנושא. הפרת החוק תגרור קנס כספי בגובה 14 אלף שקלים ואף ניתוק של הטלפון הסלולרי.

יש לציין כי אכיפת החוק תהיה מורכבת במיוחד, הן בשל סוגיית חופש הביטוי והן היות ומדובר בפלטפורמות המהוות כלי עבודה עבור הרשויות, כוחות הביטחון ועיתונאים. עם זאת, העיקרון בבסיס ההצעה הוא שיש לתפוס את הרשתות החברתיות ככלי תקשורת לכל דבר ועניין, ומשכך מה שאסור בכלי התקשורת המסורתיים צריך להיות אסור גם בהן.