הערכה: חקירה פלילית נגד חזן

מבקר המדינה יוסף שפירא ממליץ בדוח שפרסם על חקירה פלילית נגד אורן חזן על תצהיר הוצאות שקרי בפריימריז, ועל-פי הערכות היועמ"ש וינשטיין צפוי להורות על המהלך. המבקר: "חזן טען שלא היה מודע לחובת הדיווח – הטענה לא התקבלה". חזן: אלמד את הדוח

ח"כ אורן חזן (יונתן סינגל, פלאש 90)

בעקבות הדוח החמור שפרסם היום (רביעי) מבקר המדינה בעניינו של ח"כ אורן חזן, מתחזקת ההערכה לפיה יורה היועמ"ש יהודה וינשטיין על פתיחת חקירה פלילית נגדו על תצהיר שקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת הפוליטית מעריכים כי למרות שהממדים הכספיים של העבירה שביצע חזן אינם משמעותיים, בממדים פליליים העבירה הזו עלולה להביא לסיומה של הקריירה הפוליטית הקצרה שלו.

במוקד הדוח שפרסם המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, העוסק בין היתר בהתנהלותם הכספית הבעייתית של מספר חברי כנסת, עומדת התנהלותו של ח"כ חזן מהליכוד. שפירא קבע כי חזן הגיש תצהיר שקר על הדרך בה מימן את התמודדותו - דבר המהווה עבירה פלילית ועלול אף להוביל לשלוש שנות מאסר. בשל הליקויים שנמצאו בדוח, הוא הועבר במלואו לידי היועץ המשפטי לממשלה - שיצטרך להחליט האם לפתוח בחקירה פלילית.

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן

מהדוח עולה כי אורן חזן הוציא כ-25 אלף שקלים במהלך ההתמודדות - אך הגיש תצהיר למבקר המדינה לפיו לא היו לו הכנסות והוצאות במסגרת מערכת הבחירות למעט דמי הרישום למפלגה (7,000 שקלים). "נמצא כי למועמד היו הוצאות הכרוכות בניהול מערכת הבחירות עליהן לא דיווח למבקר המדינה", נכתב בדוח - בו הוחלט לקנוס את חזן ב-5,000 שקלים. "ח"כ חזן הגיש תצהיר שקרי, זו עבירה פלילית שדינה מאסר".

"ח"כ חזן טען כי לא היה מודע לחובה לדווח על הוצאות שהוציאו עבורו אחרים - הטענה לא נתקבלה", סיכם המבקר שדחה את טענותיו של חזן וקבע כי אנשים אחרים - חלקם בני משפחתו של חזן - מימנו את התמודדותו. 

חשדות חמורים בדו"ח הפריימריז של המבקר (פלאש 90 יונתן סינדל)

"לטענת המועמד, הוא לא היה מודע לחובתו לדווח על ההוצאות וההכנסות שכן הייתה זו התמודדותו הראשונה בבחירות מקדימות", הוסיף המבקר. "המועמד אף הוסיף וטען כי המדובר בהוצאות שהוצאו עבורו ישירות על ידי בני משפחתו".

המבקר ציין כי "הודעת המועמד למבקר המדינה כמתואר, כי לא היו לו הכנסות והוצאות במסגרת מערכת הבחירות שניהל, אינה משקפת את המציאות". שפירא אף כינה את המסמך שהגיש חזן כתצהיר שקר: "הגשת תצהיר שאינו אמת, כדרך שעשה המועמד, היא איפוא גם עבירה פלילית על כל המשתמע מכך".

בנימוקים לדחיית הסברו של חזן כתב המבקר: "באחריות המועמד להגיש דוח כספי שלם ונכון למבקר המדינה בו יובאו לידי ביטוי מלוא הוצאות מערכת הבחירות שנוהלה ומקורות המימון של הוצאות אלה. עוד יצוין כי קבלת תרומות בשווה כסף ותשלום הוצאות בחירות בידי אחר שלא באמצעות חשבון בנק שיוחד לבחירות המקדימות, כדרך שנעשה בקמפיין הבחירות של המועמד האמור, מנוגדים לחוק ולהנחיות. בנוסף על האמור, בהעדר מידע על המקורות ששימשו למימון ההוצאות האמורות של המועמד לא ניתן לקבוע שהתרומות שהתקבלו היו בגבולות שנקבעו בחוק הן מבחינת מקורותיהן והן מבחינת סכומן".

מבקר המדינה יוסף שפירא (פלאש 90)

המבקר הדגיש בדוח כי הגשת תצהיר שקרי היא עבירה שהעונש המקסימלי עבורה הוא שלוש שנות מאסר לפי החוק - וציין זאת במפורש בדוח: "בסעיף 239 לחוק העונשין נקבע כי המוסר ביודעין תצהיר שקר לפני מי שהוסמך לקבל את התצהיר דינו מאסר שלוש שנים". כעת היועץ המשפטי יידרש לשאלה האם ממצאיו של המבקר שפירא מצדיקים הליך פלילי נגד חזן.

ח"כ אורן חזן מסר בתגובה: "כח"כ צעיר וחדש, שזו לו מערכת הבחירות הראשונה אליה הצטרפתי ברגע האחרון, בכוונתי ללמוד את הדוח ולתקן את הדרוש".

בהמשך הדוח קנס המבקר מספר מתמודדים, שחלקם מונו מאז לשרים (נפתלי בנט, מירי רגב), וגם מתח ביקורת על התנהלותו של השר חיים כץ - שניצל את מעמדו כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית לקידום מעמדו בניגוד לנהלים.

לקריאת המסקנות בנוגע לשאר המתמודדים לחצו כאן