כוננות בכנסת: דוח המבקר יוביל לחקירה פלילית?

דריכות במערכת הפוליטית לקראת פרסום דוח מבקר המדינה על הפריימריז במפלגות. הדוח שיתפרסם ב-16:00 צפוי לכלול ממצאים חמורים, כולל חשד לעבירות פליליות. במוקד הדוח: ח"כ ששמו נקשר בשערוריות בשנה האחרונה

לקראת פרסום דוח המבקר - דריכות במערכת הפוליטית: מבקר המדינה יוסף שפירא יפרסם היום (רביעי) דוח חמור בנושא הבחירות המקדימות למפלגות שהתקיימו לפני כשנה. הדוח צפוי לכלול ממצאים חמורים ביותר, כולל חשד לביצוע עבירות פליליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח המלא של השופט בדימוס, שעוסק בפריימריז במפלגות השונות, יותר לפרסום רק בשעה 16:00, אך כבר כעת ניתן לומר שחומרת הממצאים צפויה לדרוש גם את התייחסותו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

הסוגיות שיועלו בדוח נוהגות בין היתר להתנהלותם של חברי כנסת ושל שרים בממשלה. חבר הכנסת הבולט ביותר בדוח הוא חבר כנסת שלא מעט שערוריות כבר נקשרו בשמו מאז הבחירות.

דריכות במליאת הכנסת (רויטרס)

בעבר הוליד השילוב בין כסף לפוליטיקה לא מעט כתבי אישום, אך עד היום נהגו מבקרי המדינה לדורותיהם לגלות סלחנות מפתיעה כלפי הוצאות חריגות, שקרים בוטים וכספים מתחת לשולחן במהלך מערכות פריימריז. הדוח הצפוי של שפירא עשוי לבשר על שינוי המגמה.

הבחירות המקדימות - היסטוריה של אי סדרים

ב-2006 גזר בית משפט השלום בתל אביב עונש של תשעה חודשי מאסר על עמרי שרון, בנו של רה"מ המנוח אריאל שרון, לאחר שהורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, שבועת שקר ועבירות על חוק מימון מפלגות. העבירות שהורשע בהן נגעו להתמודדות של אביו בפריימריז של הליכוד ב-1999.

עונשו של שרון נגזר יממה בלבד לאחר שבית המשפט הרשיע את חברת הכנסת דאז נעמי בלומנטל בשל עבירות הנוגעות לבחירות הפנימיות. בלומנטל הורשעה בשוחד בחירות, הדחת עדים ושיבוש מהלכי משפט - לאחר שמימנה את שהותם של 12 חברי מרכז הליכוד בבית מלון מפואר לפני הפריימריז.

באוגוסט 2013 הטיל מבקר המדינה קנסות על לא פחות מ-52 חברי מפלגות בגין התנהלותם בפריימריז. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נדרש לשלם 65 אלף שקלים, בין היתר משום שלא כלל בחשבונותיו הוצאה בגין שכר טרחה לחוקר פרטי שאסף מידע על פעילות אחד המועמדים האחרים.

סגן שר הביטחון דאז דני דנון נקנס בסכום של 20 אלף שקלים וחבר הכנסת דאז משה פייגלין נקנס בסכום של 18 אלף שקלים - שניהם בשל אי סדרים שנמצאו במימון התמודדותם בפריימריז בליכוד. קנסות הוטלו גם על עמיר פרץ, אראל מרגלית ודניאל בן סימון ממפלגת העבודה.