חוק הטרור החדש: האם הח"כים נוקמים בשב"כ?

אחרי ששב"כ הביע הסתייגותו מהחלטת הקבינט להוציא את הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק, בוועדת החוקה בכנסת מתכננים לצרף המשטרה כגוף המייעץ לשר הביטחון בנושא. יו"ר הוועדה סלומינסקי: מעוניינים להרחיב את מעגל מקבלי ההחלטות בנושא

האם הפוליטקאים מאותתים ליישור קו עם עמדותיהם? חברי הכנסת ידונו שוב בוועדת החוקה בנוגע לעתידו חוק הטרור שיקבע את חוקיותם של ארגונים שונים, זאת בכדי לערער על בלעדיות השב"כ בסמכות הייעוץ לשר הביטחון בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים אלה עובדת הוועדה על לשון החוק החדש, שייקבע מיהם הארגונים שיש להגדירם כארגוני טרור. בין השאר ייקבעו הקריטריונים להגדרת תנועה כארגון טרור, מי הם הגופים המסייעים, וכן בנוגע לגופים המוסמכים לייעץ לשר הביטחון בעניין.

בדיונים שהתקיימו עד כה הביעה המשטרה את רצונה לקבל סמכויות בעניין, אבל לבסוף הח"כים קיבלו את עמדת השב"כ ונתנו לארגון את הסמכות הבלעדית לייעץ לשר בנושא. אבל כעת העניין ישוב להצבעה חוזרת בוועדה, זאת ככל הנראה בעקבות התנגדות שב"כ להוצאת הפלג הצפוני מהתנועה האסלאמית מחוץ לחוק.

חשש שיתסיס. סלאח (מרים אלסטר, פלאש 90)

יו"ר הועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הכחיש את הטענה ואמר כי לא מדובר בנקמה. סולמיינסקי אף ציין כי המהלך התרחש בכדי להרחיב את מעגל מקבלי ההחלטות בעניין הוצאתם של ארגונים אל מחוץ לחוק.  

"חשש מהסלמה ברחוב הערבי"

המהלך בוועדת החוקה, בא לאחר שאתמול (שלישי) התנגד השב"כ התנגד לחלקים מהחלטת הקבינט לפיה הוכרז הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית כתנועה בלתי חוקית. בשב"כ טענו כי קיים חשש להסלמה ומהתססה ברחוב הערבי בישראל.

יחד עם זאת השב"כ הוא זה שסיפק את ההוכחות והקשרים המשפטיים המהותיים של התנועה הזו – הפלג של ראאד סלאח – לחמאס, דבר שיצר את הבסיס החוקי להוצאת התנועה אל מחוץ לחוק. כלומר, השב"כ סיפק את הקשר שמוכיח כי מדובר בתנועה שמסייעת לטרור ופועלת במהלך חתרני, כפי שהציג זאת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בהודעתו אמש בתום ישיבת הקבינט.