דרמה ומבוכה: תיקו באחת מהצבעות התקציב

שוב בלאגן במליאה: תיקו בהצבעה על אחד הסעיפים, הרצוג הצביע בטעות עם הקואליציה ותקלה טכנית הובילה לחידוש ההצבעות לאחר הפסקה קצרה. מרוץ נגד השעון לאישור התקציב

האם התקציב יאושר בדקה ה-90? מליאת הכנסת דנה לאורך הלילה (רביעי) בתקציב המדינה לשנים 2015-2016 והקואליציה נתקלה כצפוי בקשיים נוספים. באחד הסעיפים לתקציב - סעיף 39, לפיו מחולק תקציב משרד התקשורת - נרשם תיקו 60-60, לאחר שהשר אריאל הצביע ככל הנראה בטעות עם האופוזיציה. על פי החוק, ועדת הכספים התכנסה לדון שוב בסעיף שנדחה - ורק לאחר כשלוש שעות חודש הדיון במליאה, שיימשך עד לשעות הבוקר הקטנות. באופוזיציה חגגו את ההישג הנדיר. הצטרפו לשידור הישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

120 חברי הכנסת הגיעו למשכן לדון בעשרות אלפי ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה לתקציב, בהצבעה הנמשכת שעות ארוכות. מדובר במרוץ נגד השעון, מכיוון שיום חמישי הוא המועד האחרון לאישור התקציב אחרת הכנסת מתפזרת.

בשל תקלה טכנית שאירעה סמוך לשעה 16:20, בוטלו ההצבעות והחלו מחדש: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ביקש לבדוק את המערכת ולאחר הבדיקה נמשכו ההצבעות.

בטרם הבדיקה עברה הסתייגות של ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני ברוב של 47 מול 43 – הצעה לקרוא לתקציב המדינה "תקציב המדינה המזוייף לשנת 2015-2016". יו"ר הכנסת טען שבגלל שמדובר בתקלה טכנית יש לקיים הצבעה מחדש ולהמשיך בהצבעות. הדבר עורר סערה באולם ובאופוזיציה ביקשו חוות דעת משפטית. היו"ר אדלשטיין ביקש לחזור על כל ההצבעות מהתחלה, וכך אכן נעשה למרות התנגדות אנשי האופוזיציה.

שפיר אמרה בעקבות ההחלטה: "בקואליציה כנראה התבלבלו, כי הרי כל חברי הכנסת יודעים שהמשחק מכור ושהתקציב באמת מזוייף. כולם פה יודעים שכדי להעביר את התקציב הזה היה צריך לקנות ח"כים בכספי המיסים של אזרחי ישראל, לשלם להם מיליונים כדי להשתיק את ההתנגדויות שלהם".

"כולם פה יודעים גם שיום אחרי שהתקציב יעבור, ועדת הכספים תתחיל לשנות אותו מקצה לקצה ולהסתיר את התקציב האמיתי מהציבור. לא יתכן שבכל פעם שהקואליציה לא אוהבת תוצאות הצבעה היא תמציא תירוצים ותגיד שמדובר בתקלה טכנית", הוסיפה שפיר.

במקרה אחר הצביע בטעות הרצוג עם הקואליציה על אחת ההסתייגויות, בזמן שיו"ר האופוזיציה צחי הנגבי עבר באולם עם שלט "נגד" או "בעד" דרכו הורה לנציגי הממשלה כיצד להצביע. לשניהם, ול-118 חברי הכנסת הנוספים, צפויות שעות ארוכות במליאה.

הרצוג ניצל את הבמה במליאה כדי לתקוף את התקציב החדש: "ראש הממשלה, חברות וחברי הקואליציה - זה תקציב הכניעה שלכם לקבוצות לחץ ואינטרס - תקציב למקורבים ולא לאזרחים. הצעירים והצעירות, המפגינים נגד ראש הממשלה וממשלתו כל מוצאי שבת בגשם ובסערה, זועקים כדי שתפתחו את לבכם, צועקים לעתיד - אבל אתם בממשלה אוטמים אוזניכם. מסובבים את הגב וממשיכים הלאה".