חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה

הצעת החוק בעניין גיוס חרדים במסגרתו בוטלו הסנקציות הפליליות, אושרה ברוב של 60 ח"כים, לעומת 45 שהצביעו נגדו. ההצעה הועברה גם בתמיכת יהדות התורה שדרשה את אישורה בטרם ההצבעה על התקציב

מתנים את ההצבעה על התקציב באישור מזורז. (חדשות 2)

לאחר דיון שנמשך כשלוש שעות אישרה בצהריים (שני) הכנסת את תיקון חוק הגיוס ברוב של 60 חברי כנסת, לעומת 45 ח"כים שהצביעו נגד. במסגרת החוק בוטלו הסנקציות הפליליות שעליהן הסכימה הממשלה הקודמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדברי ההסבר להצעת החוק שאושרה נטען כי חקיקת התיקון שהביאה סיעת יש עתיד בעבר "עוררה התנגדות עזה בקרב הציבור החרדי והפעלתו העלתה חשש לפגיעה בתהליך החיובי שניצניו החלו קודם לכן".

במהלך הדיון מתח ביקורת ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) על הרצון להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יגויסו בכפוף לחוק שאושר בעבר. "אנשי יש עתיד מדברים על שילוב חרדים בשוק העבודה. לפי החוק של לפיד, יהיה מס גולגולת לציבור החרדי ויהיו סנקציות פליליות ורישום פלילי. עם רישום פלילי אפשר להתקבל לעבודה?".

לאחר שאושר התיקון, טען בתגובה יו"ר יש עתיד יאיר לפיד טען כי חברי הממשלה הצביעו היום נגד חיילי צה"ל. "בשביל משחקים פוליטיים קטנים ועלובים בוגי, ביבי, בנט, כחלון ושקד בגדו היום בלוחמים", טען. "יש לי בן חייל. אני לא יודע איך להסביר לו את זה. כשהוא ייצא שבת (פעם בשלושה שבועות) מה אני אגיד לו על סולם הערכים של המדינה שעליה הוא מגן?".

"לאשר את החוק לפני התקציב"

העברת ההצעה בקריאה ראשונה, התרחשה לאחר שאתמול אישרה הממשלה את התיקון לחוק הגיוס. העברת החוק התאפשרה לאחר שבו ראשי הקואליציה העבירו מכתב למועצת חכמי התורה בו הם מתחייבים להעברת החוק. עם קבלת המכתב, אושרה העברת התקציב בהתאם להבטחה.

לאחרונה דווח כי במפלגת יהדות התורה לא מסתפקים בהבטחות ומתעקשים לאשרו בשלוש קריאות בכנסת לפני ההצבעה על תקציב המדינה. במכתב שהוציאו דרשו חברי מועצת חכמי התורה להעביר את התיקון כדי להבטיח את אישורו הסופי טרם ההצבעה על תקציב המדינה.