נחשפה חלוקת הכספים בהסכמים הקואליציוניים: מי מקבל מה?

ועדת הכספים חשפה היום לראשונה את חלוקת הכספים לח"כים מהמפלגות השונות בקואליציה. בין הסעיפים בהם יתמכו הח"כים שיצביעו בעד התקציב: "פוריות על פי ההלכה", "פרויקטים לתרבות תורנית" ועוד. באופוזיציה תקפו בחריפות: "זה שוחד פוליטי שנועד לגרום לנתניהו להישאר בשלטון. הממשלה קנתה את תמיכת הח"כים בקואליציה"

4.2 מיליון לשמירה על שירותי דת. ח"כ גפני (יונתן סינדל / פלאש 90)

מיליוני שקלים ל'פוריות על פי ההלכה' ולמימון 'פרס שר הדתות': ההסכמים הקואליציוניים וחלוקת הכספים לחברי הכנסת מהמפלגות השונות נחשפו היום (ראשון) לראשונה - זאת בתמורה לתמיכת הח"כים בקואליציה בתקציב המדינה. הסעיפים הוצגו בוועדת הכספים, שם החלה ההצבעה על סעיפי תקציב המדינה לשנים 2015 ו-2016.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עיון בסעיפים השונים מגלה איזו מפלגה מקבלת כמה מיליוני שקלים - ומה הכספים אמורים לממן כשבסך הכל הובטחו לחברי הכנסת מהמפלגות השונות מעל 200 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות.

הסיכומים של חברי הכנסת עם הממשלה הוצגו בוועדת הכספים, ובין היתר ניתן להבחין כי על פי בקשת ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יוקצו 2 מיליון שקלים "לשמירת שטחים פתוחים ביו"ש". לבקשת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, יועברו 4.2 מיליון שקלים ליהדות התורה כדי לאפשר "שמירה על שירותי דת".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד ביקש וקיבל 3 מיליון שקלים עבור מימון "פרויקטים לתרבות תורנית", ואילו לבקשת יו"ר הכנסת, יועברו 6 מיליון שקלים למימון קיום "קשרים דתיים ורוחניים".

6 מיליון לקשרים דתיים. היו"ר אדלשטיין (יונתן סינדל / פלאש 90)


לבקשת יהדות התורה - 26 מיליון שקלים יועברו לצורך מימון "תרבות יהודית" - ו-34 מיליון שקלים נוספים ל"ללימודי תורה לא פורמליים". 10 מיליון שקלים שהועברו לש"ס יממנו את "פרס שר הדתות" וקידום "פוריות על פי ההלכה".

באופוזיציה תקפו: "זה שוחד פוליטי"

חברי המחנה הציוני תקפו בחריפות את העברת הכספים לח"כים השונים תמורת תמיכתם בתקציב המדינה ואמרו כי מדובר ב'אתנן פוליטי'. "אלו 4.6 מיליארד שקלים קואליציוניים שהועברו כדי לשרוד פוליטית ולהזניח את הפריפריה, את ירושלים, את הצפון, את העסקים הקטנים ואת הצעירים בישראל", תקף ח"כ אראל מרגלית.

"זו קניית שלטון בכסף", תקף ח"כ מיקי רוזנטל, "לדרישתנו נחשפה רשימת השוחד הפוליטי בעזרתה קנתה הממשלה את תמיכת הח"כים בקואליציה. כמעט גם הצליחה הקואליציה להעביר את זה במחשכים. מדובר בשחיתות פוליטית".

"שוחד פוליטי". ח"כ שפיר (פלאש 90)


"הקואליציה הזו חצתה את כל הקווים האדומים, כאשר ביום ההצבעה על התקציב 'מתוקנים' עשרות מעמודי התקציב ו-3 מיליארד שקלים שהושמטו מוצגים כ'תקלה טכנית' של האוצר", תקפה ח"כ סתיו שפיר. "אל תטעו - הסיבה היחידה שאין למדינת ישראל תקציב היום היא ראש הממשלה. הוא מעדיף שהתקציב המזויף הזה יעבור בלי שום הסכמות סופיות, כדי שבמהלך השנה יוכל להשתמש בכסף של כולנו כשוחד פוליטי לשמירת שלטונו."