משבר נוסף בממשלה: יו"ר הכנסת יבלום את חוק הגיוס?

ועדת הכספים צפויה לאשר היום את תקציב המדינה, במרוץ נגד השעון לקראת המועד האחרון לאישור. חברי יהדות התורה עדיין דורשים להצביע על חוק הגיוס לפני אישור התקציב בהליך מזורז, אך יו"ר הכנסת מתנגד לדרישה. האם הממשלה תיפול עוד השבוע?

"לא אתן לעשות מהכנסת קרקס" (קובי גדעון פלאש 90)

משבר נוסף רגע לפני אישור התקציב: מועצת גדולי התורה הנחתה את חברי הכנסת של יהדות התורה לעמוד על כך שחוק הגיוס יאושר לפני אישור תקציב המדינה ביום חמישי. מדובר במרוץ נגד השעון, מכיוון שיום חמישי הוא המועד האחרון לאישור התקציב אחרת הכנסת מתפזרת. ללא תמיכת חברי הכנסת של יהדות התורה התקציב כמובן לא יעבור, וזאת עוד מבלי לציין את הצהרת דרעי לפיה אנשי ש"ס יתנגדו לתקציב אם דרישותיהם לא ייענו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מזכיר מועצת גדולי התורה, מרדכי שטרן, כתב בסוף השבוע שעבר לחברי הכנסת של המפלגה כי "לבקשת יו"ר הסיעה שאלתי את פי גדולי התורה היראה והחסידות, חברי מועצת גדולי התורה, בקשר לשינוי חוק הגיוס. הנני להודיעכם כי דעתם היא כי הסכמים צריך לכבד וכי עליכם לעמוד על כך שחוק הגיוס יושלים על ידי שלוש קריאות לצד אישור תקציב המדינה".

המסמך שהופץ לסיעת יהדות התורה

מהלך זה נראה בלתי אפשרי: בסביבת יו"ר הכנסת אדלשטיין נאמר כי היו"ר לא ייתן לעשות מהכנסת קרקס ולאשר חוק כה חשוב בשלוש קריאות בשבוע אחד, מבלי שיינתן אפילו לאופוזיציה האפשרות לומר את דעתה בנושא. צריך לזכור שזה אינו שבוע רגיל: בימים הקרובים המחוקקים ידונו בתקציב ויצביעו עליו, ועל כן מדובר בשבוע עמוס במיוחד. כעת נותר צריך לראות מי יתקפל קודם, יהדות התורה או יו"ר הכנסת. לפי האינדיקציות בשלב זה, אדלשטיין לא מתכוון להיענות לדרישות.

במקביל, ועדת הכספים של הכנסת תתכנס היום להצביע על תקציב המדינה: חברי הכנסת יצביעו בעד הגדלת תקציב הבטחון לאחר שבסוף השבוע הושגו הבנות בנושא בין שר האוצר לשר הביטחון, שכללו גם את העלאת שכר החיילים ב-50% החל מחודש ינואר. גם הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון תתכנס הבוקר לדיון דחוף ואישור תקציב הביטחון לשנת 2016, לאחר שהקבינט המדיני-ביטחוני דן בהסכמות שהושגו בין משרד האוצר למשרד הביטחון. אותה ועדה סירבה בשבוע שעבר לאשר את תקציב הביטחון "כל עוד לא ניתן מענה ראוי לצרכי צה"ל".

שכר החיילים יעלה ב-50%

המשבר בין הליכוד לש"ס עדיין נמשך, אך ביום שישי הוסר מכשול נוסף בדרך לתקציב כאשר סוכם על אחת הסוגיות הבוערות בתקציב הביטחון: שכר החיילים. על פי הסיכום, השכר יעלה ב-50% כבר בחודש ינואר. על פי המלצות הוועדה שדנה בנושא, שכר החיילים הקרביים יועלה מ-1,080 שקלים כיום ל-1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יועלה מ-780 שקלים ל-1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים יועלה מ-540 שקלים כיום ל-810 שקלים.

העלייה בשכר החיילים (חדשות 2)

הוועדה הוקמה לאחר שהממשלה אישרה לפני כארבעה חודשים באופן עקרוני את העלאת שכר חיילי החובה. הסיבה להקמתה הייתה ויכוח שהתפתח בין שר האוצר כחלון לבין שר הביטחון יעלון שהעדיף שההעלאה בשכר תינתן לחיילים במענק השחרור. כחלון, לעומתו, העדיף שההעלאה תינתן מדי חודש בתלוש השכר הצבאי. בסוף 2014 אישר שר הביטחון משה יעלון את העלייה האחרונה בשכר חיילי החובה. משכורתו של לוחם בצה"ל עלתה בכ-200 שקלים, תומכי לחימה והחיילים העורפיים זכו לתוספת של כמאה שקלים.

על פי ההסכמות המסתמנות מהפגישה, יעמוד תקציב הביטחון לכל היותר על 59 מיליארד שקל. כמו כן הסכים האוצר לבטל את הגבלת הזכאות לפנסיית גישור ולהעניקה לכל פורשי הקבע, תוך צמצום ניכר במספר המקבלים. בנוסף הסכים צה"ל לשורת צעדי התייעלות שנקבעו במסגרת תכנית "גדעון" ליישום המלצות וועדת גורן לצמצום הוצאות אגף השקיפות, ולצעדים להגברת השקיפות התקציבית של מערכת הביטחון בפני גורמי הבקרה באגף התקציבים ובחשב הכללי באוצר.