רשמית: שכר החיילים יעלה ב-50% בחודש ינואר

לאחר דיונים ממושכים, הושג סיכום על תקציב והביטחון ועל הסוגייה הבוערת בו - שכר החיילים. בפגישה בלשכת ראש הממשלה הושגה אמש התקדמות במגעים בין האוצר לש"ס והיום נפגשו שוב שר האוצר כחלון והשר דרעי

מכשול נוסף הוסר בדרך לאישור התקציב: היום (שישי) סוכם על אחת הסוגיות הבוערות בתקציב הביטחון: שכר החיילים. על פי הסיכום, השכר יעלה ב-50% כבר בחודש ינואר. במקביל, עדיין נמשכים המאמצים להשיג את הסכמת ש"ס לתקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי המלצות הוועדה שדנה בנושא, שכר החיילים הקרביים יועלה מ-1,080 שקלים כיום ל-1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יועלה מ-780 שקלים ל-1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים יועלה מ-540 שקלים כיום ל-810 שקלים.

ההעלאה הצפויה (חדשות 2)

הוועדה הוקמה לאחר שהממשלה אישרה לפני כארבעה חודשים באופן עקרוני את העלאת שכר חיילי החובה. הסיבה להקמתה הייתה ויכוח שהתפתח בין שר האוצר כחלון לבין שר הביטחון יעלון שהעדיף שההעלאה בשכר תינתן לחיילים במענק השחרור. כחלון, לעומתו, העדיף שההעלאה תינתן מדי חודש בתלוש השכר הצבאי. בסוף 2014 אישר שר הביטחון משה יעלון את העלייה האחרונה בשכר חיילי החובה. משכורתו של לוחם בצה"ל עלתה בכ-200 שקלים, תומכי לחימה והחיילים העורפיים זכו לתוספת של כמאה שקלים.

על פי ההסכמות המסתמנות מהפגישה, יעמוד תקציב הביטחון לכל היותר על 59 מיליארד שקל. כמו כן הסכים האוצר לבטל את הגבלת הזכאות לפנסיית גישור ולהעניקה לכל פורשי הקבע, תוך צמצום ניכר במספר המקבלים. בנוסף הסכים צה"ל לשורת צעדי התייעלות שנקבעו במסגרת תכנית "גדעון" ליישום המלצות וועדת גורן לצמצום הוצאות אגף השקיפות, ולצעדים להגברת השקיפות התקציבית של מערכת הביטחון בפני גורמי הבקרה באגף התקציבים ובחשב הכללי באוצר.

יגיעו להסכמה? (פלאש 90 יוסי זמיר, יונתן סננס, חדשות 2)

למרות ההתנגדות הנחרצת באוצר לדרישות של ש"ס והאיום של דרעי להצביע נגד התקציב, כחלון ודרעי מתקרבים להסכמות: היום נפגשו שוב השניים ודנו בדרישות של ש"ס למע"מ אפס על תחבורה ציבורית לכלל האוכלוסיה ומע"מ אפס על מים לשכבות החלשות. בתום הפגישה, שנערכה בלשכת ראש הממשלה, נמסר כי היא "התקיימה באווירה טובה והושגה התקדמות". במוצאי שבת תימשך הפגישה בין השר דרעי לשר כחלון ובכירי האוצר כדי להמשיך לדון בנושא, לקראת אישור התקציב.

בש"ס דורשים לקבוע מע"מ אפס על תחבורה ציבורית לכלל האוכלוסייה ומע"מ אפס על מים לשכבות החלשות, אך באוצר חוששים שהדבר ייצור תקדים שיוביל לדרישות למע"מ אפס בתחומים נוספים. בעקבות ההתקדמות צפויים להיפגש מחר שר האוצר כחלון והשר דרעי ולהגיע להסכמות.