דרעי שב ומאיים: נצביע נגד התקציב

עם נחיתתו בישראל יצטרך נתניהו לפתור את המשבר שמאיים על ממשלתו. יו"ר ש"ס אריה דרעי מתבצר בעמדתו להצביע נגד התקציב: "הבטחתי מע"מ אפס על מוצרי יסוד וההבטחה תקויים". אם התקציב לא יאושר תוך שבוע, תתפרק הממשלה והדיונים בנושא יתחדשו רק ביום ראשון

בקואליציה לא הגיעו להסכמות (הדס פארוש / פלאש 90)

הקרב על אישור התקציב נמשך: היום (חמישי), עם נחיתתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארץ, צפויים להתחדש במרץ השיחות בין הסיעות על הדרך לאישור מזורז של התקציב. בקואליציה חוששים מחלון הזמנים המצומצם העומד לרשותם לאישור התקציב, שמוכרח לקבל אישור עד ליום שני הקרוב. אי אישור התקציב עד למועד זה יביא להפלת הממשלה ולבחירות חדשות. העימות הגלוי בין הליכוד למפלגות החרדיות נמשך גם היום, כאשר השר דרעי שב ואיים כי ש"ס תתנגד לתקציב ללא אישור מע"מ אפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דרעי הודיע כי סיעת ש"ס דורשת לקבוע מע"מ אפס על תחבורה ציבורית לכלל האוכלוסיה, ולקבוע מע"מ אפס על מים לשכבות החלשות - תכנית שעלותה נאמדת במאות מיליוני שקלים. "אם מע"מ אפס על שני מוצרי יסוד אלה לא יקויים, תתנגד ש"ס לתקציב המדינה", הזהיר שוב השר דרעי.

בישיבה שהתקיימה הבוקר במשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל הוסיף דרעי: "הבטחתי מע"מ אפס על מוצרי יסוד וההבטחה תקויים. מע"מ אפס על מוצרי יסוד כמו תחבורה ציבורית ומים יסייעו לשכבות החלשות ויקלו על מאות אלפי משפחות בישראל. אנחנו דורשים שהסיכום עימנו עליו הוחלט עם הקמת הממשלה יקויים".

אמש גם כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את חברי הסיעה כדי לדון בצעדים לפתרון המשבר. קודם לכן, נפגש דרעי עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ועם ראש אגף תקציבים אמיר לוי כדי למצוא פתרון לדרישת הסיעה החרדית. ועדת הכספים תתכנס לדון בנושא רק ביום ראשון.

ביהדות התורה מאמינים שיימצא פיתרון

אתמול נתקלה הקואליציה במשבר נוסף, כאשר ועדת הכספים לא הצביעה על תקציב המדינה בגלל מחלוקות בין הסיעות. אחת המחלוקות, שהובילה להחלטת יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני לעצור את הדיון בתקציב, נוגעת לדרישות ש"ס ואחרת נוגעת לתקציב הביטחון - שטרם נקבע היקפו. גפני (יהדות התורה) החליט לנעול את הישיבה כרבע שעה לאחר שהתחילה: ההחלטה הגיעה לאחר סדרת דחיות של מועד התחלת ההצבעות ולאחר שבבוקר הודיע גפני שההצבעות יתקיימו למרות אי ההסכמות בנושא תקציב הביטחון.

עדיין אופטימי, ח"כ גפני (יונתן סינדל / פלאש 90)

יו"ר הוועדה אמר לחבריה כי הוא מסרב להמתין עם פתיחת הדיון ובכך לעכב אותם עד שיגובשו הסכמות בין חברות הקואליציה. "היה לנו די והותר במהלך חוק ההסדרים והחזקנו פה את כל חברי הוועדה ואת כל המערכת שעות ארוכות", אמר. "אין לי כוונה לחזור על-כך ולעכב שוב את חברי הכנסת וצוותיהם ואת צוות הוועדה".

למרות דחיית ההצבעה הביע אמש יו"ר ועדת הכספים אופטימיות באשר להעברת התקציב: "או שיימצאו פתרונות בטרם ישוב ראש הממשלה נתניהו מחו"ל או שהדבר יקרה עם שובו לארץ. בכל מקרה אני מאמין שסיעות הקואליציה יימצאו פתרון ויצביעו בעד התקציב".

גפני הזכיר את עניין תקציב הביטחון, שהיקפו טרם נקבע וחברי הוועדה היו אמורים להצביע על אישור התקציב הכללי מבלי לדעת מה חלקה של מערכת הביטחון. "הבעיות עם תקציב הביטחון הן פורמליות אך זה ייפתר. כמובן שלא נאשר אם לא נדע מה המקורות להגדלת תקציב הביטחון. מבחינתי תקציב הביטחון איננו מונע את ההתקדמות בתקציב הכללי, אך כרגע יש חילוקי דעות בתוך הקואליציה, מדובר בדברים עקרוניים".

בתגובה לקריאות מצד חברי האופוזיציה ללכת לבחירות, בעקבות חילוקי הדעות בקואליציה, אמר: "בחירות עכשיו זה מאוד לא טוב למדינת ישראל, אחרי שנה שלמה ללא תקציב מאושר. לא ניתן עוד למשוך את זה וחייבים לאשר את התקציב".

במחנה הציוני מיהרו לתקוף את הממשלה: "ממשלת הסחטנים הטבעיים איבדה זכות קיום. חוסר היכולת להעביר תקציב אחרי חצי שנה של הממשלה הנוכחית מצביעה על חוסר יכולתה לתפקד. זאת ממשלה רעה שמפנה עורף לציבור, בעיקר זה הגר בפרפריה בזמן שאנחנו במחנה הציוני משיגים כספים לאוכלוסיות אלו. זאת ממשלה שמשנה חוקי גיוס ומתנגדת להעלאת שכר לחיילים. ממשלת ביבי חייבת לעבור מהעולם". מוקדם יותר הגישה הסיעה התראה בהולה לפני עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה לקיים היום את ההצבעות על תקציב המדינה, כל עוד לא נקבע היקפו של תקציב הביטחון, אך לבסוף הישיבה בוטלה.