המדינה בבג"ץ: "גם ילד יכול להתמנות לשר"

במהלך דיון בבית המשפט העליון בעתירה שהגישה יש עתיד נגד ריבוי התיקים בהם מחזיק נתניהו טען נציג הממשלה כי אין מניעה שרה"מ יחזיק בכמה תפקידים במקביל וכי זה לא פוגע בתפקודו. נציג העותרים: "זה לא תקין"

הכי עסוק בשולחן הממשלה. נתניהו (רויטרס)

בית המשפט העליון בירושלים דן היום (שלישי) בעתירה שהגישה מפלגת יש עתיד נגד ריבוי התיקים שבהם מחזיק ראש הממשלה בנימין נתניהו - ארבעה. במהלך הדיון נשאלה נציגת המדינה האם מבחינה חוקית יכול ראש הממשלה לכהן בכמה תפקידי שרים וענתה: "גם ילד יכול להתמנות לשר". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עורכת הדין שרון רוטשנקר, שייצגה את הממשלה, טענה בדיון כי אין מניעה שראש הממשלה יחזיק בכמה תיקים במקביל וטענה כי זה לא פוגע בתפקודו. השופטים תהו האם אכן לא קיימת כל מניעה חוקית לכך שראש ממשלה יחזיק במספר תיקים בו זמנית. 
עורך הדין גיא בוסי, שייצג את העותרים, אמר כי "הדבר אפשרי אך לא תקין. לא יתכן כי ראש הממשלה שהוא עסוק בעסוקים מחזיק בכל כך הרבה תיקים, השאלה איך זה משליך על השירות שלו". 

לאחר התפטרות השר אריה דרעי ממשרד הכלכלה נוצר מצב לפיו ראש הממשלה נתניהו מכהן בעוד ארבעה משרדי ממשלה - כאשר שלושה מהם נחשבים לבכירים ומשמעותיים. זהו מצב חסר תקדים.

מאז הוקמה הממשלה חלפה חצי שנה, שבמהלכה נתניהו מכהן כראש הממשלה, שר החוץ, שר התקשורת, השר לשיתוף פעולה אזורי - ועם כניסת התפטרותו של דרעי לתוקף ממשרד הכלכלה, גם כשר הכלכלה. עד לפני כחודש, כיהן נתניהו גם כשר הבריאות - זאת עד למינויו של ח"כ יעקב ליצמן לשר במקום סגן שר.

זוהי אמנם לא הפעם הראשונה בה ראש ממשלה בישראל מכהן בתפקידים נוספים מלבד תפקידו כעומד בראשות הממשלה, אולם מדובר בתקדים לפיו ראש הממשלה מחזיק במספר תיקים שנחשבים בכירים וחשובים לתקופה ארוכה - זאת מבלי שבכוונתו לחלקם לחברים אחרים, לפחות לא בעתיד הנראה לעין.

גם רבין, בגין ושמיר החזיקו בתיקים רבים - אך לא לאורך זמן

ההיסטוריה מלמדת כי מספר ראשי ממשלה החזיקו במספר גדול של תיקים מתחילת הכהונה - אולם למספר חודשים מועט בלבד, עד שהתיקים נמסרו לחברי כנסת או אישים שלא כיהנו כחברי כנסת ומילאו את התפקידים הללו.


המקרה הכי דומה לזה של נתניהו בכהונתו הרביעית הוא זה של רה"מ המנוח יצחק שמיר: מלבד תפקידו כראש ממשלה, הוא החזיק בתיקי העבודה והרווחה, איכות הסביבה וענייני ירושלים במשך כשנתיים - בין 1990 ל-1992 - אלא שלא מדובר היה בתיקים מהותיים כתיקי החוץ, התקשורת או הכלכלה בהם מחזיק בנוסף נתניהו כיום.

בכהונתו השנייה של יצחק רבין ז"ל כראש ממשלה, בין 1992 ל-1995, הוא כיהן גם כשר הביטחון לאורך הקדנציה ושימש גם כשר הדתות במשך כשנתיים וחצי. בנוסף מילא את תפקיד שר הפנים לתקופה של שנה וחצי לאחר פרישת ש"ס מהקואליציה - תפקיד בכיר שני בנוסף להיותו שר הביטחון. רבין החזיק גם בתיקי הבריאות, העבודה והרווחה וענייני ירושלים - אולם לתקופה של 4 חודשים בלבד, עד שנמסרו.