סערה בדיון על חוק "ששינסקי 2": יו"ר כיל נגד הח"כים

חברי ועדת הכספים אישרו את חוק "ששינסקי 2" לאחר שבועות ארוכים של דיונים בנושא. הדיון בוועדה נקטע לאחר שדבריו של יו"ר תאגיד כיל ניר גלעד התפרשו כאיום ע"י חברי הוועדה, שהטיחו בו: "מי אתה בכלל?". גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' שנחלץ לעזרת גלעד ספג צעקות

לאחר שבועות ארוכים של דיונים חברי ועדת הכספים אישרו היום את חוק "ששינסקי 2", לפיו רווחי היתר על משאבי הטבע ייגבו החל מרף של 14% תשואה על נכסי חברות. הדיון שקיימה היום בצהריים (ראשון) ועדת הכספים של הכנסת בנושא פוצץ בעקבות עימות שפרץ בין חברי הוועדה לבין יו"ר תאגיד כיל, ניר גלעד. במהלך הדיון התייחס גלעד לנתח שתובעת לעצמה הממשלה מרווחי אוצרות הטבע הלאומיים, והזהיר כי מידת הכדאיות העסקית בארץ הולכת ופוחתת. "סוגיית הפוספטים לא נפתרה, הברום לא נפתר", אמר גלעד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התוצאה הסופית היא שהכדאיות הכלכלית להמשך הפעילות במדינת ישראל הולכת ויורדת. לגבי השקעות חדשות - שמעתם את עמדת ועדת הארבעה. בחוסר הוודאות הנוכחי לא ניתן לקבל החלטה אם לשים דולר בתוך מדינת ישראל. זו המציאות של החוק הזה. אתם לא מרימים יד למען החברה, אתם מרימים את היד על הנגב, על התעשייה".

הדברים עוררו את זעמם של מספר חברים בוועדה שקטעו את דבריו. "מי אתה בכלל?", הטיחה בו ח"כ תמר זנדברג, בעוד שח"כ שלי יחימוביץ' מיהרה לעקוץ את גלעד כשאמרה: "הוא באמת חש זהות עמוקה בינו לבין הנגב, הוא בן גוריון בכלל. חוצפה, בריונים".

גלעד הדף את הביקורות: "התרומה שלי לנגב בעשרות שנים של עשייה ציבורית עולה על כל מה שחברי הכנסת פה עשו". כאן שבה ח"כ זנדברג ותקפה אותו מול הנוכחים: "הוא מאיים עלינו ועל הנגב וזה יפה?".

בשלב זה נחלץ לעזרת גלעד ח"כ בצלאל סמוטריץ', שמחה על העליהום שלדבריו נוצר סביב כיל בחודשים האחרונים. "כבר חודשיים שבוועדה נשמע רק קול אחד נגד כיל", אמר סמוטריץ'. "הפכו את כיל לאויב. יש צורך בעוד השקעות ומותר להביע עמדה מנוגדת. נמאס לי שיש פה קול אחד בלבד של נשים קנטרניות כבר חודש". ח"כ זנדברג לא נשארה חייבת וצעקו לעברו: "שוביניסט, שב בשקט ותסתום את הפה שלך!".

עם זאת, מאחורי הקלעים נראה כי התקבלה הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה ולפיה יעביר האוצר 93 מיליון שקלים תמורת התחייבות מצד האופוזיציה שלא לעכב את ההצבעה בנושא בדיונים הבאים. כמו כן, נראה כי דרישת כיל לקבל הטבות מס על השקעות חדשות שלה בנגב תתקבל.