כחלון על עסקת גולן-סלקום: "הפגיעה בתחרות - בכייה לדורות"

שר האוצר תקף את המהלך: "המיזוג הוא טעות חמורה. מחירי השיחות יאמירו לרמה של מאות שקלים לחודש במקום עשרות שקלים שהציבור משלם כיום. הצרכנים יהפכו לקורבנות של המהלך". שר התקשורת לשעבר ארדן כתב לממונה על ההגבלים העסקיים: "המכירה של החברה לאחת מהחברות הקיימות תפגע קשות בתחרות"

"העסקה תהיה בכייה לדורות", כחלון (יונתן סינדל, פלאש 90)

סערת גולן-סלקום: שר האוצר משה כחלון אומר היום (חמישי) כי משרדו "יתנגד בתוקף" לעסקת המיזוג בין חברת גולן טלקום לחברת סלקום. במכתב ששלח לממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד אורי שוורץ מתריע כחלון: "מתן אישור לרכישה זו יהווה פגיעה חמורה בתחרות בשוק הסלולר ויביא לעליית מחירים. הפגיעה בתחרות בשוק הסלולר תהיה בכייה לדורות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בעת האחרונה ערכו הגורמים המקצועיים במשרדי סקירה נרחבת הבוחנת את ההיבטים הכלכליים של רכישת גולן טלקום על-ידי מפעיל קיים", כתב כחלון. "אני סבור כי הדבר הנכון עבור המשק והצרכנים הינו כי גולן טלקום תישאר בשוק כמפעיל עצמאי שאינו בבעלות של מפעיל קיים. אבקש כי תקיימו פגישות מקצועיות עם אנשי משרד טרם גיבוש עמדתכם".

שר האוצר טוען כי בכל תרחיש אין לאשר רכישה של גולן טלקום על-ידי מפעיל קיים, "ובכך לגרום לקיומה של חברת סלולר עם נתח שוק של קרוב ל-40% תוך פגיעה אנושה בתחרות הקיימת בשוק".

שר האוצר הוסיף: "המיזוג של גולן וסלקום הוא טעות חמורה. מחירי השיחות יאמירו לרמה של מאות שקלים לחודש במקום עשרות שקלים שהציבור משלם כיום. אישור המיזוג יחזיר אותנו לימים של חוסר תחרות והצרכנים יהפכו לקורבנות של המהלך."

גם הממונה על התקציבים אמיר לוי הביע התנגדות נחרצת לעסקה: "משרד האוצר יתנגד בתוקף לעסקת המיזוג. מדובר על פניו בפגיעה חמורה בתחרות. גולן טלקום קיבלו זיכיון ותדרים מהמדינה, כדי להיות מפעיל עצמאי ולא כדי למכור לסלקום".

מזהיר מעליית מחירים. ארדן (פלאש 90)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן, ששימש בעבר כשר התקשורת, פנה הבוקר לממונה על ההגבלים העסקיים ולמנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, בדרישה שלא לאשר את רכישת חברת גולן טלקום בידי חברת סלקום. "ברור לכל שאישור המכירה של החברה לאחת מהחברות הקיימות תפגע קשות בתחרות ותגרום מחדש לעליית מחירים בשוק הסלולר", כתב ארדן בפנייתו הרשמית לשניים. "כמי שעשה כל שביכולתו בכדי לשמר את התחרות בשוק, אני מבקש שלא תאשרו את הרכישה".

ארדן טען כי לטעמו אין שום סיבה לאשר כל עסקת מכירה של גולן טלקום. "אם גולן טלקום אינה עומדת בתנאי המכרז ובעלי החברה אינם מוכנים להשקיע בה את הסכום הנדרש בכדי לעמוד בדרישות, ההחלטה הראויה תהיה להשית עליה קנסות גדולים במיוחד ולשקול את נטילת רישיונה ומכירתה לחברת סלולר חדשה שתיכנס לשוק במקומה", הוא כתב.

אולם הוא הבהיר כי "גם אם יוחלט לאשר לגולן טלקום להימכר למפעיל אחר, איני רואה שום סיבה לאשר לה להימכר לחברת סלולר קיימת שמוכנה לשלם סכום גבוה בכדי להוציא מהשוק מתחרה אגרסיבי. במצב שיצרה גולן טלקום יש לאפשר את מכירתה אך ורק למפעיל חדש".

בנימוקיו ציין ארדן כי גולן טלקום, כמו יתר החברות החדשות, "קיבלו תנאים חסרי תקדים לעומת החברות הוותיקות והכל בכדי שהן יכניסו תחרות אגרסיבית לשוק שסבל מריכוזיות וממחירים גבוהים במיוחד שהכבידו על הציבור. משרד התקשורת עשה כל שביכולתו כדי להקל על פעילותה של גולן טלקום ולא להכביד עליה עם רגולציה מיותרת".