"מה שנכתב הוא סאטירי ולא חמור"

ראש מערך ההסברה הלאומי הנכנס, ד"ר רן ברץ, מגיב לביקורות שהוטחו בו בעקבות הפוסט השנוי במחלוקת שפרסם על נשיא המדינה ריבלין ומסביר לחדשות 2 Online כי הדברים נכתבו ברוח סאטירית בלבד. "אם לוקחים אותו בבדיחות הדעת אז אין בו שום דבר חמור, אבל אם מנסים לחפור בו משמעויות זה עניין אחר" אמר

המסביר הלאומי נגד נשיא המדינה (חדשות 2)

בעקבות גל הביקורת שגררה ההתבטאות שפרסם על נשיא המדינה בעמוד הפייסבוק שלו שנחשפה על ידי עמית סגל במהדורה המרכזית של חדשות 2, מתעקש ראש מערך ההסברה הלאומי הנכנס, ד"ר רן ברץ, כי מדובר בפוסט סאטירי שאינו כולל משמעויות אחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם חדשות 2 Online נימק ברץ את הרקע לדברים שכתב על נשיא המדינה, שבהם בין השאר הציע לשלוח אותו במצנח רחיפה לדאע"ש. "מה שנכתב הוא סאטירי ואין בו שום דבר חמור", הבהיר ברץ. "אם לוקחים אותו בבדיחות הדעת אז אין בו שום דבר חמור, אבל אם מנסים לחפור בו משמעויות אחרות זה עניין אחר. אני לא חושב שהוא רציני".

למרות שלטענתו ההתבטאות אינה מחייבת התנצלות, הדגיש ברץ את ההבדל בין הדברים שאמר כאדם פרטי לבין הדברים שיאמר בתפקידו החדש והתייחס לתפקידה של התקשורת כגורם מבקר. "יש הפרדה מוחלטת זמני כאיש פרטי לתפקיד הממלכתי שאני נכנס אליו", אמר. "כאדם פרטי הייתי נחרץ, ואת התכונה הזאת אני הולך להעביר לשירות הציבורי, אבל הפעם בשירות הציבור. אני נכנס לתפקיד ציבורי, ומעכשיו אם אני אתחלק אתם תחפשו אותי בצדק, אבל זה כנראה לא יקרה".

על השאלה האם רה"מ הכיר את ההתבטאות טרם המינוי השיב ברץ כי הוא אינו נוהג לשוחח עם רה"מ על נושאים מהסוג הזה ואמר כי הוא אינו חושש שהפרסום סביב הדברים יעלה בעיה כלשהי בסוגיית מינויו. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "לא היה מודע לדברים שכתב רן ברץ ורואה בהם התבטאות לא ראויה. ברץ הבהיר שהתפקיד הציבורי מחייב אותו לנהוג בממלכתיות ובאיפוק, שלא היה מחויב להם כאדם פרטי שמתבטא בפייסבוק".

בפוסט השנוי במחלוקת שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו בשבוע שעבר, ליגלג ברץ על צניעותו של הנשיא ראובן ריבלין ועל נחיצות האבטחה סביבו. "זה אומר הרבה שהנשיא טס במחלקת תיירים", כתב. "בעיקר זה אומר שהוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו. נראה לי שאפשר אפילו לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאע"ש. יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא-ומתן על חזרתם המיידית לעיראק, רק קחו אותו, בחייאת".

הפוסט שכתב ד"ר ברץ בפייסבוק (פייסבוק)


"מנסה לדבר איתנו בערבית שהוא לא יודע"

"הנשיא שלכם", הדגיש המסביר הלאומי החדש, "עובר במחנה, לוחץ לכולם אחד אחד ידיים, מנסה לדבר איתנו בערבית שהוא לא יודע, אומר לנו שנתאחד כי חבל שאנחנו ככה שבטים שבטים. בקיצור הג'מעה בגללו בדמורליזציה גמורה, מיואשים לגמרי מהחיים, אפילו התחילו לדבר אולי נקים ארגון זכויות אדם לבדיקת השימוש האכזרי בבדיחות קרש במלחמה פסיכולוגית. הקרן החדשה כבר מתעניינת".

בהמשך אף השיב ד"ר ברץ לאחת התגובות לפוסט שלו - בה הועלתה תמונתה של אשת הימין דניאלה וייס שאמרה בעבר על ריבלין כי הוא "לא מספיק חשוב בשביל שיהרגו אותו". בתגובה כתב ברץ: "אמרתי את זה הרבה לפניה, אבל זה טוב שאנשים מעשיים מאששים הבחנות של תיאורטיקנים".

המסביר החדש מסביר: "אין סיבה להיעלב מבדיחות"

בתגובה לביקורות הראשונות שנמתחו על הדברים, אמר ברץ: "אני אדם דעתן שמשתמש בהומור וסאטירה ומשלב אותם עם ביקורת. כך עשיתי במשך 20 שנה ואין סיבה להיעלב או להתרגש מכל בדיחה בפייסבוק. כמובן שאני מעריך את כבוד נשיא המדינה".

מבית הנשיא נמסר בתגובה לידיעה: ״אנו רואים את הדברים בחומרה רבה ומנכ"ל בית הנשיא אף העלה את הנושא מול לשכת ראש הממשלה בבקשה להבין האם הדברים היו לנגד עיני רה''מ עת קיבל החלטתו למנות את הנ״ל לתפקיד. הדברים חמורים עוד יותר נוכח העובדה שמדובר בפקיד בכיר בשירות המדינה אשר אמור לשמש בתפקיד ייצוגי שכזה ולשקף את עמדותיה של מדינת ישראל בארץ ובעולם".

בבית הנשיא הדגישו כי גם "תגובתו של ברץ לפרסום 'הופכת את הדברים ל'אמירות סאטיריות' ותו לא וזאת נוכח ימים אלו, בהם מדינת ישראל מנהלת מערכה של ממש ברשתות החברתיות מתוך הבנת הכוח הטמון בפוסטים מעין אלו ובמרחק הקצר בינן לבין הלגיטימציה למעשה".

היום, כאמור, החליט ראש הממשלה נתניהו למנותו לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ויועץ התקשורת שלו. ד"ר ברץ, בן 42, תושב כפר אדומים, הוא בעל תואר דוקטור לפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית. את שירותו הצבאי עשה ביחידת מודיעין מוטסת של חיל האוויר. בנוסף הוא בעל רקע מקצועי בתעשיית ההייטק. בשנים האחרונות התמקד ד"ר ברץ בהקמה וניהול של תכניות הכשרת בכירים וסטודנטים בתחומי מדיניות שונים וייסד את אתר האינטרנט "מידה".