האופוזיציה חגגה הפלת חוק ממשלתי

השרה לשוויון חברתי מאוכזבת – אבל האופוזיציה חוגגת: חוק "חזקת הגיל הרך" שזכה לתמיכת הממשלה נפל במליאת הכנסת בפער צמוד של 42 מתנגדים מול 41 תומכים. ההצעה אמורה הייתה לקבוע שבמקרה של גירושים הילד לא יועבר אוטומטית לחזקת האם. ח"כ יוגב שהצביע עם האופוזיציה יושעה מוועדת חוץ וביטחון. צפו ברגעי ההכרעה

על חודו של קול נפלה היום (רביעי) הצעת חוק של הקואליציה למרות העובדה שזכתה לתמיכתה הרשמית של הממשלה. חוק "חזקת הגיל הרך" שיזם ח"כ יואב קיש בתמיכת השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמור היה לקבוע שבמקרה של גירושים הילד לא יועבר אוטומטית לחזקת האם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה אמנם קיבלה את תמיכתה של הממשלה שהתכוונה לקדם הצעת חוק ממשלתית בנושא בהמשך, אולם היא עוררה התנגדות בקרב גורמים שונים שטענו כי החוק יפגע בציבור הנשים בישראל.

ברגע האחרון הצליחה האופוזיציה להפיל את הצעת החוק, כשבמליאה נרשמו 42 קולות נגד הצעת החוק ו-41 קולות בעדה. חברי האופוזיציה שנכחו באולם המליאה מחאו כפיים והתחבקו בשמחה גדולה, בעוד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל עמדה מעל דוכן הנואמים והביעה את מורת רוחה מהתוצאה.

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון, שייצגה את עמדת האופוזיציה בדיון אמרה: "זה ניצחון גדול לאופוזיציה וניצחון ענק לזכויותיהם של ילדים ונשים". גלאון הוסיפה וטענה כי נשים סובלות מאי שוויון מוחלט בכל הנוגע לדיני משפחה והצעת החוק הייתה מעמיקה אי שוויון והופכת את הילדים לקלף מיקוח.

"דיני משפחה שחזקת הגיל הרך כלולה בהם נשלטים על ידי ממסד דתי ופטריארכלי. ביטול החזקה יפגע בילדים שעלולים להיקלע לשדה קרב", הסבירה גלאון והצהירה: "טוב שהאופוזיציה הפילה את החוק".

יו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ח״כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה כי "מדובר בהצעת חוק רעה ומסוכנת. אני רואה חשיבות גדולה במעורבות של אבות בגידול הילדים ולקיחת אחריות על רווחתם, אך אסור להפוך זאת לקלף מיקוח נוסף על חשבון הנשים והילדים". סלימאן הוסיפה כי "הוכחנו בהישג החשוב הזה שאם האופוזיציה תשתף פעולה, ניתן להגיע להישגים ולבלום את הממשלה המסוכנת הזאת. אני מקווה לשיתוף פעולה כזה נגד כל החקיקה האנטי דמוקרטית שעולה בתקופה זו בכנסת".

הצביע נגד הקואליציה, והושעה (פלאש 90)

יו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר הסיעה ינון מגל החליטו כי בעקבות הצבעתו של ח"כ מוטי יוגב נגד עמדת הקואליציה, הוא יושעה ל-3 חודשים מוועדת החוץ והביטחון ולא תועלה לוועדת השרים הצעות חוק שיציע עד תום המושב הנוכחי.

עוד הוחלט כי במידה שיוגב יצביע שוב נגד עמדת הקואליציה הוא יוצא מוועדת החוץ והביטחון לצמיתות. בנט ומגל הבהירו כי על אף שהחוק לא נפל בגלל הצבעתו של יוגב, הם רואים חשיבות עליונה באחידות שורות הקואליציה ובשמירה על שיתוף הפעולה היעיל והחיובי שהתקיים בה עד היום.