אחרי הדיון הסוער: ח"כ טיבי הורחק מניהול ישיבות המליאה

ועדת האתיקה של הכנסת הורתה להרחיק את סגן יו"ר הכנסת מהרשימה המשותפת מניהול ישיבות המליאה למשך כשבועיים - זאת מכיוון שהורה להוריד את השר אלקין מהמליאה, לאחר שלטענתו הסית נגדו. הוועדה נזפה גם בשר אלקין. מקורבי ח"כ טיבי בתגובה: "החלטה תמוהה"

ההרחקה שאחרי הדיון הסוער: ועדת האתיקה של הכנסת הורתה היום (שלישי) להרחיק את ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) לתקופה של שבועיים מניהול ישיבות המליאה, זאת במסגרת תפקידו כסגן יו"ר הכנסת. ההחלטה מגיעה לאחר שלפני כשבועיים, הרחיק טיבי את השר זאב אלקין מעל דוכן הנאומים - בטענה שהסית נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד החליטה הוועדה בדיון לנזוף בשר אלקין, שבמהלך נאומו האשים את ח"כ טיבי בהסתה המובילה לדם שנשפך ברחובות כחלק מגל הטרור.

"אנשים כמוך מפיצים שקרים בידיעה מוחלטת על מה שמדינת ישראל עושה בהר הבית, אתם אחראיים על הדם שנשפך - גם של יהודים וגם של ערבים. אתה באופן אישי, אדוני יושב הראש", הטיח אלקין בטיבי במהלך אותו דיון סוער במליאה.

"אתה צריך לא לישון טוב בלילה ולחשוב על כל מי שנהרג בשבועות האחרונים", המשיך אלקין - ופנה לטיבי שישב לידו: "מה חלקך במה שקרה שם?".

טיבי הגיב לדבריו וביקש מהשר אלקין לחזור בו: "נאמרים פה דברים חסרי תקדים. אם לא תחזור בך - אני מוריד אותך מעל הדוכן. אתה מסית נגדי הסתת דם חסרת אחריות".

אלקין סירב לרדת מהדוכן והשיב: "אין לך זכות להוריד אותו מהדוכן לפי הפרוטוקול. כנראה שהדברים כואבים לך. סוף סוף אומרים לך את האמת בפנים, אחמד".

אלקין: "טיבי ניצל את סמכותו לרעה"; טיבי: "גברו האיומים נגדי ונגד משפחתי"

השר אלקין טוען כי טיבי ניצל את סמכותו לרעה והורה להוציאו מהמליאה מבלי שקרא לו לסדר 3 פעמים, כפי שמקובל - וטען כי מדובר במעשה חסר תקדים ובמיוחד כשמדובר בשר. "אחרי שירדתי לבסוף מהדוכן, טיבי ביקש להוציא אותי מהדיון במליאה לאלתר, ללא כל קריאה מקדימה כפי שמצווה בתקנון, זאת תוך צרחות שהוא הריבון והוא הקובע".

ח"כ טיבי טען כי בדבריו של אלקין יש משום התרת דמו, במיוחד בתקופה זו - בה הוא נתון להתקפות אישיות. לדבריו, בעקבות הדיון אף גברו האיומים נגדו ונגד בני משפחתו. טיבי אף טען כי בחלוף רבע שעה, ביקש שיודיעו לשר אלקין כי הוא רשאי לחזור למליאה.

מקורביו מסרו כי מדובר בהחלטה תמוהה וכי הח"כ הורחק כי העז "להוריד שר מסית מהדוכן. אלקין ביצע הפרה חמורה והיה ראוי להרחקה. על מקרים דומים בעבר בהם הורד ח"כ ערבי מהדוכן עברו כלאחר יד". לטענת מקורביו של ח"כ טיבי "הוא פעל על פי התקנון כיושב ראש והיה קורבן של הסתה".