הטבות המס: הופסקה השביתה בגליל

שר האוצר כחלון ביקש מראשי הערים מהגליל להקפיא את המחאה. בפגישה הבהיר לראשי הרשויות: "באתי לעבוד בשביל הפריפריה, אדע להקצות את התקציב המתאים"

הפגנת הצפון בירושלים, היום (עמית ולדמן, חדשות 2)

תפנית בשיחות על הטבות המס: נציגי המפלגות שנפגשו היום (שני) לא הגיעו להסכמה, והישיבה "פוצצה". במטרה להרגיע את הרוחות סביב הסוגייה הבוערת, הוחלט לדחות את אישור מפת ההטבות החדשה בשלושה חודשים ובעקבות זאת הופסקה זמנית השביתה בגליל. עם זאת, עדיין קיימת האפשרות שכל היישובים ברשימת הטבות המס - הוותיקים והחדשים כאחד - לא יקבלו הטבות מס השנה, אם לא תושג הסכמה בכנסת או שבג"ץ יתערב בנושא. הסיכום הרשמי כעת הוא שהנושא יעלה לדיון מחודש בכנסת אחרי שיעבור התקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כזכור, רשימת היישובים הזכאים להטבת מס גדלה ב-100%, אך התקציב עצמו הועלה רק ב-50%. שר האוצר משה כחלון סיכם עם ראשי הערים על השהיית השביתה: השר הביע בפגישה עם ראשי הרשויות מחויבות מלאה ליישובי קו העימות הצפוני ולערי הגליל המערבי ואמר כי אין הוא רוצה לפגוע בפריפריה כי הוא בא לעבוד בשבילה, ושהוא מחוייב לגליל המערבי הן בשמירה על היקף הטבת המס והן בהגדלת ההשקעות בו.

השר כחלון הבטיח לראשי הערים כי הוא יידע להקצות את התקציב המתאים לתיקון העיוות - כלומר, הקיצוץ ביישובי קו העימות הצפוני וערי הגליל המערבי. כחלון ביקש מראשי הרשויות שבשלב זה הם ותושביהם ישהו את המאבק והשביתה, כדי לאפשר לו ביחד איתם לתקן את העיוות ולבטל הקיצוץ החד, וראשי הערים נענו לבקשה. כדי לאפשר טיפול מסודר בבעייה ראש הממשלה, כחלון וגפני החליטה להשהות את קידום ההצעה החדשה של מפת הטבת המס בכ- 3 חודשים.

זהו סיום של יום שהתחיל לפנות בוקר בשיירה של משאיות ואוטובוסים מהצפון אל ירושלים ויציאת אלפי תושבי הגליל המערבי להפגנות גדולות שנערכו בשלושה מוקדים שונים: נהריה, עין המפרץ וירושלים. מובילי המאבק, ראשי הערים נהריה, מעלות תרשיחא, עכו, מטה אשר וכפר ורדים שנכחו בהפגנות ואחר בבליץ פגישות בכנסת ביקשו מחברי הכנסת והשרים שיבטלו את הגזירה הצפויה של קיצוץ בהטבת המס. ראשי הערים מסרו שהם מודים לשר האוצר על כניסתו לעובי הקורה ומחוייבותו לתקן העיוות הזועק, וכן לחברי הכנסת מוועדת הכספים מסיעות הליכוד, כולנו העבודה, יש עתיד ועוד שעומדים לצידנו.

"אנו מאמינים לשר האוצר, מר משה כחלון, אשר הביע מחויבות חד משמעית לקו העימות ולגליל והבין שנעשה פה עיוות לערים ויישובי קו עימות ובגליל שקיבלו את ההטבה הזו מאז ומעולם. אנו נפעל עם השר ואנשיו תוך תקווה האיום הקשה על גורלם הכלכלי של תושבינו יוסר לחלוטין ולא נדרש לחדש המאבק", הדגישו.

הגליל המערבי צריך להיות בעדיפות לאומית ע (עמית ולדמן, חדשות 2)

ההצבעה בכנסת על הטבות המס נדחתה

בעקבות הסערה הציבורית נדחתה ההצבעה על הטבות המס ליישובי הצפון בוועדת הכספים של הכנסת. "ההצבעה על הטבות המס ליישובים לא תתקיים כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

"כיוון שהרחבנו מאוד את רשימת היישובים המוטבים ולמרות התוספת התקציבית לכך, עדיין יש מיעוט קטן של יישובים שלגביו תהיה פגיעה מזערית לבעלי שכר גבוה וגם את זה אנחנו מנסים לפתור בדרכים שונות", הסביר גפני. "על כן לא נצביע עד שנמצה את התהליך ונוודא שהפגיעה בהם, אם בכלל תהיה כזאת, תהיה מזערית ביותר".