מיוחד: הפריפריה מציבה דרישות לשר החדש

ראשי רשויות בנגב ובגליל ונציג השכונות פונים ל"שר הפריפריה" החדש אריה דרעי. ראש עיריית מעלות: "זקוקים למיליארדים". ראש עיריית אופקים: "להשאיר כאן את הצעירים". יו"ר שכונת התקווה: "לעשות שינוי". צפו

התפטרותו של אריה דרעי ממשרד הכלכלה ועיבוי המשרד לפיתוח הנגב והגליל צפויים להזרים 300 מיליון שקלים נוספים לערי הפריפריה ושכונות המצוקה. בעקבות הבשורה פנינו לראשי הערים הללו כדי לבדוק אם הפריפריה באמת עומדת על סף עידן חדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"300 מיליון שקלים זה לעג לרש", אמר שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא ולשעבר יו"ר מרכז השלטון המקומי. "הפריפריה זקוקה למיליארדים. אני במקום דרעי לא הייתי לוקח על עצמי את כל הפריפריה, בלי סמכויות ובלי תקציבים. חשוב שיהיה שר לפריפריה, אבל בוא נעשה חשבון. יש מאות יישובים. אם מחלקים זה בערך מיליון לכל יישוב, כשצריך כבישים ותעשיה. התקציב נגמר הרבה לפני".

עם זאת, בירך בוחבוט על המהלך והביע תקווה שבעתיד הוא יסייע לפיתוח הפריפריה. "בנימין נתניהו זה מלך הקומבינות", הוא טען. "הוא עשה שמיניות באוויר כדי להעביר את מתווה הגז, אריה דרעי לא צריך להתפתות, הוא צריך לבקש כסף גדול יותר. אני מקווה שבתקציב הבא נראה את השינוי".

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי דווקא רואה במינוי הזדמנות אדירה. "הגיע הזמן שיהיה שר שכל כולו יעסוק בצרכי הפריפריה ויש הרבה קשיים", אמר לנקרי. "זו ההזדמנות של דרעי שדיבר על השקופים להוכיח את עצמו. המבחן הראשון הוא נושא הטבות המס. הוא עדיין לא השמיע את קולו במאבק של ערי הגליל".

לנקרי תולה תקוות רבות במינוי של דרעי ומקווה לראות תוצאות בהמשך כהונתו. "הוא קיבל הזדמנות, ואנחנו רוצים לראות מהלכים משמעותיים", ציין לנקרי. "אנחנו לא באים ממקום של חולשה ובכיינות, אבל חשוב לא ללכת עם הקו של מדינת ישראל שלאורך השנים הזניחה את הפריפריה".

"חשוב להשאיר בפריפריה את הצעירים והחזקים"

"ההתמקדות בפריפריה היא מבורכת", הבהיר ראש עיריית אופקים איציק דנינו. "דרעי הוא הראוי ביותר לתפקיד ואומר לך את זה איש ליכוד. זה נכון שהתקציב הוא טיפה בים אבל צריך לדעת כיצד לנתב אותו. לי חשוב לראות שאנחנו מצליחים להשאיר כאן באופקים את הצעירים והחזקים, בעיקר אחרי שהממשלה השקיעה בתשתיות תחבורתיות".

"בעוד כחודש אנחנו מקבלים לכאן את תחנת הרכבת, וכביש 6 אינו רחוק", הזכיר דנינו, "אם הבאתי צעירים ואוכלוסיות חזקות, אני מצפה עכשיו מהשר דרעי להבין ולפעול כדי להשאיר אותם באופקים".

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי מכיר את דרעי מאז שכיהן כשר הפנים, והביא שתי הצעות קונקרטיות לשר החדש-ישן. "הצעה אחת היא להחזיר את תכנית 'מענק מקום' - כל מי שעובר מהמרכז ויתחייב לגור לפחות חמש שנים באחת מערי הפריפריה, יקבל מענק חד פעמי", אמר אלפסי.

"ההצעה השנייה היא סיוע במעונות יום ב-50%", המשיך אלפסי. "זה יגרום לאנשים להגיע לכאן. בואו נעזור עכשיו לכל זוג, לא רק לחלשים, אלא לזוגות צעירים שינהרו לכאן כדי לחזק ולהחיות את הערים".

"זה לא עוד משרד, אפשר לעשות שינוי ממשי"

גם ראש עיריית קריית שמונה נסים מלכה בירך על השינוי. "שנים טענתי שצריך להוסיף תקציבים כדי להפוך את הנגב והגליל לראש חץ", הוא אמר. "נכון שזה לא הרבה אבל זה פתח לעוד תקציבים. אני חושב שדגש נכון יכול להיות על תכניות 'שיקום שכונות'. יש אצלי כאלו שהוזנחו במשך עשרות שנים. כפי שאני מכיר את אריה דרעי הוא יידע לארגן את מה שנדרש כדי לקדם את הסוגיות הבוערות".

"להפוך את הנגב והגליל לראש חץ". מלכה

כחלק מהמשרד המורחב, אחראי השר דרעי גם על שכונות מצוקה הנכנסות תחת "שיקום שכונות". שלמה מסלאווי, חבר מועצת עיריית תל אביב ויו"ר שכונת התקווה מאמין כי דרעי הוא האדם הנכון במקום הנכון. "הוא ירצה לעזור ולתרום לתושבי דרום תל אביב כי הוא יודע מה עבר עליהם לאחרונה", אמר מסלאווי. "יש לנו המון ציפיות, אני מקווה שהוא ירצה לתרום מניסיונו הרב. זה לא עוד משרד של מספרים, כמו משרד הכלכלה, אפשר לעשות כאן שינוי ממשי".

ראשי הערים הביעו תקווה גדולה שבתפקידו החדש והמורחב, יידע דרעי לנצל את יכולותיו כדי לקדם את פיתוח הפריפריה. כולם סירבו להתייחס למהלך הפוליטי שבגינו עובה המשרד - הזזתו של דרעי על ידי ראש הממשלה, בדיוק כאשר נתגלעו חילוקי דעות בסוגייה מרכזית במשרדו. "בנושא הפוליטי אני מעדיף שלא לעסוק", אמר אחד מהם. "אני מקווה שברגע האמת הוא יידע לעשות את הדבר הנכון".