הפיצוי המסתמן: תיק הרווחה לדרעי

נתניהו אישר כי יו"ר ש"ס מוותר על תפקידו כשר הכלכלה כדי שרה"מ בעצמו יוכל לחתום על הסעיף שמונע את אישור מתווה הגז. דרעי ימונה ל"שר הפריפריה". נתניהו: "בהמשך נמצא דרך לתת ביטוי הולם למעמדו"

נסללה הדרך לאישור מתווה הגז מעורר המחלוקת: שר הכלכלה אריה דרעי הודיע היום רשמית לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותו מתפקידו - וזאת על מנת לאפשר לנתניהו ליטול את סמכויותיו, הדרושות על מנת להכשיר את מתווה הגז. "אני עושה זאת בצער והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך", הסביר דרעי את ההחלטה. ראש הממשלה אמר: "המשרד יעבור אליי ואני אאשר את המתווה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הודעתי מהיום הראשון במשרד הכלכלה כי לא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו - עקיפת הממונה על ההגבלים, וכשלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות ממני, לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר, כי המדינה חייבת לצאת לדרך עם מתווה הגז", הסביר דרעי את החלטתו.

בתמורה לעזיבתו את התפקיד קיבל דרעי סמכויות נוספות כשהממשלה אישרה את סמכויות המשרד החדש שייקרא מעתה "המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל". "למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית", הסביר נתניהו. "בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה. הוא שר ותיק ומנוסה בממשלות ישראל".

"היום אנחנו עושים צעד גדול לקידום אספקת הגז במדינת ישראל", אמר נתניהו היום במהלך הישיבה. "הגז הוא מנוע צמיחה מספר אחת של ישראל בשנים הקרובות. מדובר קודם כל בהשקעות של הרבה מאוד מיליארדי דולרים כבר בשנתיים הקרובות ויצירת תעשיות נלוות, מה שייתן מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל. אספקת הגז תסייע בהורדת מחירי האנרגיה והורדת יוקר המחיה".

לדבריו, "הדבר ייתן גם עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. לא נהיה תלויים במקורות אנרגיה זרים - דבר שהוא חשוב מאוד למדינת ישראל. זה יזרים גם מאות מיליארדי שקלים לאורך 20 השנים הקרובות לאזרחי מדינת ישראל, לתקציבי רווחה, תקציבי חינוך, תקציבי בריאות - דבר חשוב מאוד למדינה".

מתווה הגז בדרך לאישור (פלאש 90)

"הוויכוחים שהובילו אותנו לנקודה הזאת מזכירים לי את הוויכוחים שהיו בזמנו על כביש 6. היו ויכוחים סוערים על כביש 6 והיום אף אחד לא מבין בכלל איך המדינה הסתדרה בלי כביש 6, והיא באמת לא הסתדרה. אותו הדבר יקרה גם במתווה הגז. אני חושב שכעבור שנה, שנתיים, שלוש, כולם יבינו שזה היה צעד הכרחי".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) תקף בחריפות את המהלך. "זה לא תרגיל מסריח. זה שוחד בין שני נבחרי ציבור. אריה דרעי מעניק לראש הממשלה את תיק הכלכלה והאפשרות להפעיל את סעיף 52 בתמורה לתקציבים שעל גובהם מתנהל מו״מ עד לרגע זה", אמר כבל שהוסיף כי בכוונתו לפנות ליועמ"ש בנושא.