שקד מציגה: סעיפי "חוק השקיפות"

שרת המשפטים צפויה להגיש את הצעת החוק המחייבת עמותות לחשוף את כל הגורמים מהמדינות הזרות התומכים בהן כספית. "ראינו כיצד דוח ועדת החקירה של האו"ם התבסס על עדויות של 'בצלם' ו'שוברים שתיקה'", ציינה שקד. "תמיכה כספית של מדינות זרות בעמותות ישראליות חותרת תחת ריבונותה של המדינה"

שקד, ארכיון (חדשות 2)

שרת המשפטים מציגה את "חוק השקיפות": השרה איילת שקד תגיש היום (ראשון) את הצעת החוק המחייבת את העמותות בישראל לדווח לציבור על קבלת תמיכה כספית ממדינות זרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרתה העיקרית של שקד היא לחשוף את הגורמים המממנים את ארגוני זכויות האדם ועמותות השמאל. "תמיכה כספית של מדינות זרות בעמותות אשר פועלות במרחב הפנים ישראלי, חותרת תחת ריבונותה וצביונה של מדינת ישראל, ומערערת על סמכותה של הממשלה אשר נבחרה על ידי הציבור", הסבירה שקד.

"כך למשל", היא הדגימה, "ראינו כיצד דוח ועדת החקירה של האו"ם, שהאשים את ישראל בפשעי מלחמה ובפגיעה מכוונת באזרחים במבצע 'צוק איתן', התבסס על עדויות מרכזיות של ארגונים ישראלים כמו 'בצלם', 'שוברים שתיקה' ו'עדאללה'".

ייחלשו בעקבות החוק? שוברים שתיקה, ארכיון (חדשות 2)

"הצעת החוק מבקשת להגביר את השקיפות בפעילותן של עמותות וחברות לתועלת הציבור, אשר עיקר מימונן - יותר מ-50% מתקציבן - מגיע מתרומות של ישויות מדיניות זרות", טענה שרת המשפטים.

על פי הצעת החוק, עמותה אשר עיקר מימונה מגיע מישויות מדינתיות זרות תחויב לציין זאת בפרסומים ובדוחות הזמינים לציבור. כמו כן, בכל פנייה של העמותה בכתב לנבחר ציבור או לעובד ציבור, היא תחויב לציין את העובדה בדבר המימון הזר.

בנוסף, בדומה לכללים החלים על לוביסטים בכנסת, נציגי עמותה שעיקר מימונה מישויות מדיניות זרות השוהים בכנסת יחויבו לענוד תג זיהוי שבו יפורטו שמותיהם ושם העמותה אותה הם מייצגים. על פי הצעת החוק, כל הפרה של אחד הסעיפים תחייב את העמותה בקנס של קרוב ל-30 אלף שקלים.