"הצל" והרצוג ראש בראש

בדף הפייסבוק של הראפר ואיש הימין נכתבו אמירות פוגעניות נגד פעיל שמאל שנרצח בפיגוע. לאחר פגישה עם משפחת ההרוג מתח הרצוג ביקורת חריפה על האלימות המילולית: "תתביישו, אתם מכרסמים באלימות ביסודות הדמוקרטיה ובביטחון המדינה"; "הצל" לא איחר להגיב: "אתה אנטי דמוקרטי, צבוע ובריון"

קרב מפתיע. הרצוג נגד הצל (פלאש 90 / חדשות 2)

אופוזיציה לראפר המתלהם: יואב אליאסי, המכונה "הצל", מתחזק עמוד פייסבוק עם יותר ממאה אלף עוקבים שרובם בעלי עמדות ימניות מאוד. השבוע עורר "הצל" סערה כאשר התייחס למותו של ריצ'ארד לייקין, פצוע מהפיגוע באוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים שמת מפצעיו, שהיה פעיל שמאל. "הצל" טען כי גם עמדותיו של לייקין לא הצילו אותו מהמחבל שרצה לרצוח יהודים, ומגיבים רבים הצטרפו למתקפה בקיראות כגון "טוב שהוא מת" ו"צריך לקבור אותו בעזה". היום (שישי) יצא יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, למתקפה נגד הראפר ועדת מעריציו: "תתביישו בריונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתגובה, כתב "הצל" פוסט משלו, בו תקף בחזרה את ראש האופוזיציה: "לידיעת יצחק (בבקשה אל תרביצו לי) הרצוג, יסודות הדמוקרטיה הם הבעת דעות בפומבי, הזכות לחירות, חופש הדיבור, חופש התאגדות, זכות קניין וחופש התנועה".

"בזה שאתה מנסה לקחת ממני 'ומדומיי' את חופש הדיבור ואת הבעת הדעות שלנו בפומבי, אתה הופך לאנטי דמוקרטי, צבוע ובריון", המשיך אליאסי. "דרך אגב, אם אתה מאמין בלב שלם שאמרתי משהו אישי נגד ריצ'ארד לייקין ז"ל, תוריד את החסינות שלך ותן לי לתבוע אותך על הוצאת דיבה".

הפוסט מעורר המחלוקת: "לא משנה כמה תבגדו בעם שלכם בשם הנאורות, יגיע המחבל שלא יזיז לו כלום"

ביום שלישי כתב "הצל" את הפוסט מעורר המחלוקת, שמאז נמחק: "ריצ'ארד היה מורה לאנגלית ופעיל שמאל קיצוני בארגון תג מאיר, (ארגון נגד 'הטרור היהודי') מה שמראה לכם שלא משנה כמה אתם בשמאל, תפעלו למען הערבים ותמכרו ותבגדו בעם שלכם בשם הנאורות, שיגיע המחבל לא יזיז לו כלום מהפעילות שלכם, והדבר היחיד שהוא יראה, זה יהודי ובשבילו הדם שלכם הוא בדיוק כמו של הדתי או המתנחל שישב לידכם", כתב בפוסט.

הנרצח, ריצ'רד לייקין

במהרה החלו להיערם מאות תגובות של גולשים ימניים, בהן תגובות נאצה מבזות שהשוו את לייקין למחבל וקראו לחלל את גופתו. הפוסט הוסר, ככל הנראה בעקבות תלונות רבות של גולשים. אמש נפגש הרצוג עם בני משפחתו של לייקין, ובעקבות המפגש התייחס לאלימות המילולית של המגיבים: "ריצ'ארד ז"ל היה אוהב שלום ורודף שלום. ל'צל' ודומיו, כל המנאצים והמתעבים המתועבים אני אומר - תתביישו בריונים. אתם עוכרי ישראל. אתם מכרסמים באלימות ביסודות הדמוקרטיה ובביטחון המדינה". לא ברור האם צפוי נוסף בקרב המוזיקלי-פוליטי, ו"הצל" טרם הגיב למתקפה נגדו.

עוד לפני התגובה של הרצוג - אך לאחר מחיקת הפוסט המקורי - "הצל" פרסם הודעת הבהרה בה לא חזר מדבריו אך גינה את האלימות של חלק מהמגיבים: "אל תתבלבלו לרגע, אני עומד מאחורי כל מה שכתבתי על השמאל ואני לא חושב שיש לי על מה להתנצל. כואב לי עליו כמו על כל יהודי ומצטער אם משפחתו נעלבה, אבל לא אמרתי שום דבר רע נגדו, רק על האבסורד שבסיטואציה". במסר לעוקביו הוסיף הראפר: "אבל מצד שני אנשים איבדו פרופורציות וכתבו דברים לא לעניין ומיותרים על יהודי שמת. אני יודע שאתם כועסים על המצב, אבל הבעיה שלנו זה החיים לא המתים. לא שההתנהגות המטורפת של השמאל נורמלית בסיפור הזה".

מניין הנרצחים בפיגוע עלה ל-3

הפיגוע הקשה אירע בקו 78 בירושלים, לאחר ששני מחבלים - אחד חמוש באקדח והאחר בסכין - עלו לאוטובוס והחלו לירות ולדקור נוסעים. האירוע הסתיים עם הגעת כוחות הביטחון שפרצו לתוך האוטובוס ונטרלו את המחבלים. בפיגוע נרצחו גם חיים חביב (78), תושב ארמון הנציב, ואלון גובברג (51). חביב, תושב ארמון הנציב, נפגע בשעה שעשה את דרכו חזרה מקופת החולים יחד עם רעייתו שושנה שנפצעה קשה.

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר מיכה לייקין על הפציעה הקשה של אביו ועל פעילותו למען דו קיום ונגד הסתה. "כבר מהרגע הראשון הבנו שהסיכוי שלו לצאת מזה הוא קלוש", אמר הבן. ריצ'ארד ספג קליע בראשו ולאחר מכן אף נדקר מספר דקירות קשות בפלג גופו העליון והיה מאושפז כשהוא מחוסר הכרה ומונשם: "אבא דגל בדו קיום ועוד לפני שעלה לישראל בשנות ה-80 הוא פעל בארצות הברית לקידום הידברות ושוויון. הוא היה פעיל חברתי וצעד לצד מרטין לותר קינג במחאה על הגזענות".

לדברי הבן, לאחר שאביו עלה לישראל הוא המשיך בעשייה וקידם יחסי שכנות בין יהודים וערבים. ריצ'ארד התגורר בשכונת ארמון הנציב והפעיל ביחד עם רעייתו בית ספר פרטי ללימוד אנגלית ששילב תלמידים יהודים לצד תלמידים מוסלמים ונוצרים. "אבא האמין ביחסים בין בני אדם כפתרון ופעל להפסיק את השנאה".

ריצ'ארד היה ממובילי התביעה שהוגשה בארצות הברית נגד פייסבוק בדרישה להסיר תכנים מסיתים וקריאות לרצח יהודים - כולל דברים שכתב אחד מהמחבלים שביצע את הפיגוע בארמון הנציב. "לא ייתכן שהרשת החברתית החזקה בעולם, שהשפעתה כנראה גדולה מזו שיש לראשי מדינות וארגונים ממוסדים, תאפשר למחבל לקרוא לרצח יהודים חפים מפשע", אמר מיכה. "אבא יצא נגד הדבר הזה ובזה הוא האמין", הוסיף. "אני מאמין שזאת הצוואה שהוא מבקש להשאיר אחריו לאחר שמצא את מותו כתוצאה מאותה הסתה ומאותה שנאה שנגדם הוא ניסה לפעול כל חייו".