למרות האיסור: ח"כ גטאס עלה להר הבית

במטרה להרגיע את המתיחות סביב המתחם הנפיץ הורה רה"מ לשרים וחברי כנסת שלא להיכנס למקום. ח"כ גטאס מהרשימה המשותפת העלה סרטון שלו מסייר הבוקר בהר הבית וכתב: "הכיבוש לא יכול להכתיב לנו מה לעשות". במשטרה טוענים: "זו פרובוקציה"

למרות הנחיית ראש הממשלה נתניהו לח"כים ולשרים שלא לעלות להר הבית מחשש להתססת הרוחות, ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) עלה הבוקר (רביעי) למסגד אל אקצא. "נתניהו וישראל לא יכולים למנוע מאיתנו להיכנס למסגד", הצהיר. במשטרה אומרים כי גטאס חבש כובע לראשו כשנכנס למקום כדי להסתיר את זהותו ומדגישים כי "מדובר בפרובוקציה לשמה שלא נועדה לשרת שום מטרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבוקר, 28 באוקטובר, נכנסתי למתחם מסגד אל-אקצא משער האריות. נכנסתי למרות האיסור של נתניהו על ח"כים ערבים להיכנס", כתב גטאס בעמוד הפייסבוק שלו - בו צירף סרטון שמוכיח כי עלה להר בתקופה הנפיצה שעוברת על הבירה. "ישראל ממשיכה בשינוי הסטטוס קוו ובהעצמת ריבונות הכיבוש הישראלי במקום".

הביקור שמעורר סערה, הבוקר

"אני נמצא כאן כדי להגיד לנתניהו - אין לך ריבונות על ירושלים ועל מסגד אל אקצא: אתה והכיבוש שלך לא יכולים למנוע מאיתנו ומהעם שלנו את הזכויות שלו להתפלל ולבקר במסגד אל אקצא", ציין גטאס, "המקום המקודש הזה יישאר ערבי ואיסלאמי לנצח".

בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר חבר הכנסת את מטרת ביקורו מעורר המחלוקת: "חשבתם שיהודים לא מתפללים במסגד אל-אקצא? לפי הסיור שערכתי הבוקר במתחם המסגד, תחשבו שוב. אני לא נכנע לאמירות ולדרישות של ביבי, אל-אקצא הוא חלק מפלסטין".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף את גטאס בחריפות על ביקורו כשאמר: "רק הבוקר הסתנן אחד מחברי הכנסת הערבים כפרובוקטור להר הבית. אני תולה תקוות במנהיגות של כל חלקי החברה מבינים את הצרכים של הקהילה שלהם".

במשטרת ירושלים אומרים שחבר הכנסת גאטס נכנס להר הבית, תוך שהוא מסתיר את זהותו כחבר כנסת. גורם במשטרת ירושלים אומר שעצם העובדה שהסתיר את זהותו תמוהה מאוד ולא פחות תמוהה העובדה שמדובר בחבר כנסת ממוצא נוצרי שלפתע מתגייס למען מאבקם של ערבים מוסלמים.

על רקע המתיחות בבירה וגל הטרור המתמשך, הורה ראש הממשלה נתניהו למשטרה לפני כשלושה שבועות שלא לאפשר עליית ח"כים ושרים למתחם הר הבית. נתניהו הנחה את השוטרים לאכוף את אי-עליית שרים וחברי כנסת למתחם ההר. בתחילה פורסם כי ההנחייה תקפה רק לח"כים שאינם ערבים, אך בהמשך הבהיר נתניהו כי גם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת כפופים להנחייה.

"הנחיית ראש הממשלה נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד", נכתב בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה. על פי ההודעה, ההחלטה נובעת מהכוונה לצנן את האווירה סביב הר הבית.

בהכנת הידיעה השתתף גאנם איברהים.