נתניהו: "היטלר אחראי להשמדה"

אחרי שאמר כי המופתי של ירושלים דחף את היטלר להחלטה על השמדת היהודים ועורר גל מחאה וביקורת, מבהיר ראש הממשלה: "היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי, באותה מידה זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא חאג' אמין אל חוסייני"

(אבי אוחיון, לע"מ)

לפני המראתו לביקור רשמי בברלין התייחס בצהריים (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לסערה שעורר נאומו אתמול, שבו טען כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים" וכי מי שנתן לו את הרעיון היה המופתי של ירושלים. "זה אבסורד, לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה", הוסיף. "באותה מידה זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי חאג' אמין אל חוסייני, פושע מלחמה, בעידוד והמרצת היטלר, ריבנטרופ, הימלר ואחרים להשמיד את יהודי אירופה".

"יש על כך עדויות רבות, לרבות העדות של סגנו של אייכמן במשפטי נירנברג, לא עכשיו אלא אחרי מלחמת העולם השנייה", ציין. "הניסיון של חוקרים ואנשים מסוימים לתת אפולוגטיקה לתפקיד המרכזי והחשוב שהיה לחאג' אמין אל חוסייני הוא ברור".

"המטרה שלי הייתה לא לפטור את היטלר מהאחריות שהוא נושא בה, אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית אז - ללא מה שקוראים 'כיבוש', ללא שטחים וללא התנחלויות - כבר אז שאף בהסתה שיטתית להשמיד את היהודים. לצערי הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית. כדי להפסיק את הרצח צריך להפסיק את ההסתה. מה שחשוב הוא להכיר בעובדות ההיסטוריות ולא להתעלם מהן - לא אז ולא היום".