הצעות אי-האמון השבועיות יבוטלו‎, האופוזיציה תוכל לתשאל את רה"מ והשרים

פרסום ראשון: לראשונה בתולדות הכנסת, האופוזיציה צפויה לוותר על הצעות האי אמון המוגשות מדי שבוע. התחליף: כלי פרלמנטרי בריטי, המחייב את ראש הממשלה והשרים להופיע בפני המליאה ולהשיב לשאלות שלא ראו קודם

יתייצב בפני האופוזיציה (פלאש 90, מרים אלשטר)

מליאת הכנסת בדרך לשינוי דרמטי: האופוזיציה הסכימה לוותר על הגשות הצעות אי-האמון השבועיות ותסתפק בהגשת עשר כאלה בשנה - במקום פעם בשבוע. במקום זאת יוכלו נציגי האופוזיציה "לתשאל" את רה"מ והשרים מספר פעמים בשנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגשת ההצעה השבועית נחשבת לבלתי רלוונטית, מאחר שהאופוזיציה מחויבת להציג ממשלה חלופית בכל פעם. על מנת שהמהלך יוסכם על כל הצדדים נדרשו שבועות ארוכים של דיונים בין יו"ר הקואליציה צחי הנגבי ליו"ר סיעת המחנה הציוני מירב מיכאלי, שבסופם הם הגיעו לנוסחה שקיבלה גם את ברכת יו"ר הכנסת.

במסגרת הנוסחה, האופוזיציה תקבל בתמורה לוויתור כלי אחר, כנראה רלוונטי יותר, ששאול מהפרלמנט הבריטי שבמסגרתו ראש הממשלה והשרים יתייצבו לשעת שאלות. כיום אפשר רק להגיש שאילתה, שהתשובה אליה מנוסחת על ידי פקיד לשר כלשהו, ואילו האחרון מקריא אותה במליאה.

ח"כ צחי הנגבי (הדס פרוש, פלאש 90)

כעת עם קבלת הנוסחה ראש הממשלה והשרים ייאלצו להתייצב מספר פעמים בשנה ולענות לשאלותיהם של חברי האופוזיציה. "אנחנו נאפשר לאופוזיציה פיקוח הדוק בזמן אמת", הסביר ח"כ הנגבי בשיחה עם חדשות 2."במקביל ניפטר מהטקס הפולחני והמיותר של הצבעות אי אמון מדי שבוע".