הצעה: הכנסת תעדיף מוצרים מיהודה ושומרון

הצעה שתידון בוועדת הכנסת מעוררת סערה: יושב ראש הוועדה דוד ביטן מבקש לקדם מתן העדפה לתוצרת ההתנחלויות ברכישות מתקציב הכנסת. למרות ההערכה כי ההצעה עשויה להיתקל בקשיים משפטיים, ביטן נחוש למצוא פתרון: "מחובת הפרלמנט לעמוד לימין התושבים". בשמאל תוקפים: "הכנסת לא יכולה להיות כלי למימוש העדפות פוליטיות"

הכנסת תיתן העדפה למוצרים מיו"ש? (קובי גדעון פלאש 90)

ועדת הכנסת תדון מחר (שלישי) בהצעה למתן העדפה לתוצרת מיהודה ושומרון לרכישות מתקציב הכנסת - כך החליט יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד). כצפוי, הוספת הנושא לסדר היום של הוועדה ברגע האחרון מעוררת מחלוקת, בעיקר בקרב חברי כנסת מהשמאל ומהמרכז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה תינתן עדיפות לתוצרת מההתנחלויות ב-15% בכל מכרז. גורמי משפט אומרים כי ייתכן שההצעה תיתקל בקשיים בשל הצורך בשוויון במכרזים, אך ח"כ ביטן נחוש למצוא לנושא פתרון. לדבריו מדובר בצעד הצהרתי ובמענה לכך שההתנחלויות סובלות מחרם בינלאומי.

"מסר לאירופאים". ח"כ דוד ביטן

"מחובתו של הפרלמנט הישראלי לעמוד לימין תושביו", אמר ביטן. "עלינו להעביר לאירופאים את המסר כי חרם לא יקדם הסכם עם הפלסטינים. הצעד האירופי מדיף ריח רע של שנאה ומוכיח כמה הם אינם מכירים את האזור שבו אנו חיים ואת הדינמיקה שלו. התעשייה הישראלית ביהודה ושומרון מפרנסת אלפי משפחות פלסטיניות".

"כוחניות פוליטית"

חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) הביע התנגדות נחרצת להצעה ויוזם פנייה ליושב ראש הכנסת במטרה להביא לביטול הדיון מחר בוועדת הכנסת. "הכנסת היא מוסד שמייצג את כלל האזרחים בישראל ואינה יכולה להיות כלי למימוש העדפות פוליטיות של רוב על פני מיעוט", אמר.

"המהלך המתוכנן חמור במיוחד שכן הוא מחלק את האזרחים במדינה לסוג א' וסוג ב', קובע שהמתנחלים הם סוג ראשון ואילו יתר האזרחים והעסקים נמצאים מאחוריהם", הוסיף. גם חברי הכנסת מאיר כהן, חיים ילין ואלעזר שטרן (יש עתיד) מתכוונים לפנות ליו"ר הכנסת בדרישה לבטל את הדיון.

"זו כוחניות פוליטית שתפגע בעיקר במתיישבים ביהודה ושומרון", אמר ח"כ אלעזר שטרן. "זהו פופוליזם זול של הימין הקיצוני ושל עושי דבריהם בכנסת. היכן הם היו בצוק איתן, בעוטף עזה ובלבנון השנייה בגליל? הדברים הללו מביאים לניכור ופוגעים בעיקר במתיישבים וביחס העם כלפיהם".