רה"מ נתניהו: "ח"כים ערבים מצדיקים מעשי טרור"

הכנסת ה-20 חוזרת לפעילות סדירה עם פתיחת מושב החורף, בצל הטרור המשתולל. נתניהו תקף: "לא ייתכן שמי שמסית לטרור יהיה חבר כנסת". הרצוג לנתניהו: "לא אצטרף לממשלת הכישלון והאין-חזון. כשלתם בטיפול בטרוריסטים שהרימו ראש במשמרת שלכם"

הכנסת חוזרת לפעילות בצל גל הטרור: כשברקע גל הטרור הנמשך, המחאה הגוברת במגזר הערבי וגם הירי וההפגנות הפלסטיניות בגבול עזה, נפתח היום (שני) מושב החורף של הכנסת בישיבת מליאה בהשתתפות ראש הממשלה, הנשיא וכלל חברי הכנסת. במהלך המושב הקרוב הממשלה תהיה חייבת להעביר את תקציב המדינה החדש בקריאה שנייה ושלישית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם תחילת נאומו של ראש הממשלה נתניהו, יצאו חברי הכנסת הערבים מן המליאה. נתניהו האשים אותם בהסתה שמובילה לטרור - וקרא לאזרחי ישראל הערבים להתנער מהם: "ח"כ גטאס אמר שבגלל שבני הזוג הנקין היו מתנחלים, אז הם אינם חפים מפשע. האם זה אומר שאפשר לרצוח אותם?", תהה נתניהו.

"ח"כ זועבי לא הגבילה את עצמה למתנחלים - היא מצדיקה את מעשי הטרור באשר הם. היא אמרה לביטאון החמאס רק שלשום שפעולה של יחידים איננה מספקת ושצריך אינתיפאדה שלמה. זה לא יאומן, רבותיי. ח"כית בישראל קוראת להתקפות טרור סיטונאיות נגד אזרחי ישראל ואין דבר יותר מוצדק מפתיחת חקירה פלילית נגדה".

בהתייחסו לגל הטרור המשתולל אמר נתניהו כי ממשלתו "פועלת נגד המפגעים בכל החזיתות. הוריתי על תגבור כוחות מאסיבי, הוספנו גדודים של מג"ב ביו"ש, בירושלים ובכל חלקי הארץ. אנחנו נכנסים לשכונות במזרח ירושלים, הורסים בתי מחבלים, פועלים נגד מסיתים, מבצעים מעצרים ופועלים להוציא את התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. חידדנו את הוראות הפתיחה באש נגד מידי בקת"בים ואבנים שקיפחו את חייהם של אזרחים תמימים".

"הטרור אינו נובע מתסכול של חוסר התקדמות בתהליך המדיני, אלא מהרצון להשמידנו - זה היה המניע לטרור בימים הראשונים של הציונות וכך גם היום", המשיך נתניהו. "למעלה מאלף ישראלים נרצחו בפיגועי מחבלים מתאבדים ואוטובוסים מתפוצצים. טרור המתאבדים לא ניצח אותנו אז, טרור הסכינים לא ינצח אותנו היום. זהו ביתנו, זוהי מולדתנו. רצון החיים שלנו הוא המנצח והוא גובר על רצון המוות של אויבינו. לא הצלחתם ולא תצליחו להחריב את מדינת ישראל, אין שום דרך לעצור את המפעל הציוני".

ראש הממשלה הבהיר כי ישראל היא זו שמגנה על המקומות הקדושים של כל הדתות - וכי מקור גל הטרור הנוכחי הוא בתעמולה שקרית לפיה מבקשת ישראל לשנות את הסטטוס קוו על הר הבית: "יש כאן ניסיון להצית תבערה דתית שאיש מאיתנו לא רוצה בה. החמאס והרשות הפלסטינית אינם מחנכים את עמם לשלום אלא להמשך הסכסוך, מטמיעים הסתה אנטישמית בתקשורת וברשתות החברתיות. אבו מאזן חייב להתנער מדברי ההסתה, לגנות את הפיגועים - בדיוק כפי שאני גיניתי מעשים חמורים שביצעו יהודים נגד ערבים. נמצה את הדין עם כל מי שירים יד על חפים מפשע - יהודים וערבים כאחד".

נתניהו הוסיף כי בכוונתו להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מחוץ לחוק: "נפעל נגד מוקד ההתססה הזה בכל האמצעים. ביקשתי להשלים את התשתית המשפטית להוציאם מחוץ לחוק. לא תהיה שום חסינות למי שמסית ומעודד טרור".

יו"ר האופוזיציה הרצוג: "לא מצטרף לממשלה הכושלת שלכם"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, קרא לח"כים הערבים לנהוג באחריות בעת קשה זו: "אתם, חברי הכנסת ומנהיגי הציבור הערבי נדרשים לאחריות הזו בדיוק כמו חברי הכנסת ומנהיגי הציבור היהודי. הדמגוגיה והצביעות עלולים להשפיע ולהסית את ההמון. בעת הזו, קול ההגיון וקור הרוח הם הציווי העליון. הדם רותח והיצר בוער ומי שמשלם את המחיר הם אזרחים תמימים".

"יש להפסיק להסית, להדיח, להפסיק לשקר. עלינו לעקור משורש כל מרים סכין, אלה ואבן כנגד אזרח יהודי ובאותה מידה, עלינו למנוע מצעירים שטופי חימה וזעם להפליא מכותיהם באזרח ערבי רק בשל היותו אזרח ערבי. עלינו לפרק את "לה פמיליה" את "להב"ה" ואת הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. עלינו להסכים כי גבולות הוויכוח לא מתירים ולא מתפשרים על איזשהו סוג של הסתה ואלימות".

"אדוני ראש הממשלה בפועל בנימין נתניהו וזה המייעד את עצמו לראשות הממשלה נפתלי בנט", המשיך הרצוג. "אתם מובילים את ישראל בדרך בה אתם מאמינים. הסכסוך שאתם מנהלים בשנים האחרונות בדרככם, על פי אמונתכם, הפך לסכין בגבם של אזרחי ישראל בכל חלקי הארץ הזו. אתם, שהבטחתם להיות מר ביטחון ושר ביטחון. כשלתם. הטרוריסטים השפלים, הרימו ראש במשמרת שלכם".

הרצוג התייחס לדיווחים לפיהם הוא מנהל מגעים עם נתניהו על כניסה לממשלת אחדות והבהיר כי לא יעשה זאת: "אין סיבה להיכנס לממשלתכם הכושלת - ממשלה שהובילה לבידוד בינלאומי, לכישלון בנושא הגרעין האירני, לקיפאון ואפס אחוזי צמיחה. אני לא צריך להיות מיניסטר בממשלת האין-חזון שלכם".  

נאומו של הרצוג הופרע על ידי שרים וח"כים מהימין, לאחר שהרצוג אמר כי יש לחתור לפתרון מדיני. השר בנט תקף ואמר: "אתם הבאתם עלינו טילים". מוקדם יותר הוצא מהמליאה פעמיים ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), שקטע את נאומו של ראש הממשלה נתניהו.

הנשיא ריבלין: "הטרור נתעב, יש לפעול להרגעת הרוחות"  

את הישיבה פתח נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהתייחס בפתח דבריו למצב הביטחוני: "הטרור הרצחני והפונדמנטליזם האסלאמי, מבקשים להרפות את ידנו כל העת, אך הם לא יוכלו לנו. אנחנו נגדע את ידי הטרור המגואלות בדם, אנחנו נלחם בטרור ביד קשה, לא נרחם על אכזרים. מדינת ישראל היא מדינת חוק, זהו מקור עוצמתה וחוסנה".

הנשיא ריבלין קרא להרגעת הרוחות בימים מתוחים אלה: "על כולנו מוטלת האחריות לפעול לרגיעה. וכן לזכור ולהזכיר, שיש לנו כוחות צבא, משטרה, ומערכת משפט, ובידיהם- ורק בידיהם, מוטלות הזכות והחובה למצות את הדין עם האחראים לפשעים הנתעבים הללו. מכאן, אני רוצה לחזק את ידי כוחות הביטחון, ואת חיילי צבא ההגנה לישראל, שפועלים כל העת כדי להגן על חיינו. כדי לאפשר לנו לגדל את ילדינו בבטחה, לעבוד וליצור, להמשיך את מלאכת הבניין".