ח"כ זחאלקה התפרץ - והורחק מהדיון בוועדה

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה בעקבות המהומות בהר הבית והחשש מהתלקחות. ח"כ ג'מאל זחאלקה, שעמד בשבועות האחרונים במוקד העימות סביב העלייה להר הבית, אמר כי הוא תומך "במאבק ציבורי לא אלים" - אך בהמשך הרוחות התלהטו והוא הוצא מהדיון

כצפוי, הרוחות התלהטו בדיון הנפיץ על הר הבית: ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (שני) במצב הביטחוני ובעיקר בסוגיית הפעילות המשטרתית במסגד אל-אקצא. הדיון, בו השתתפו ממלא מקום המפכ"ל בנצי סאו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, הפך לסוער במיוחד כאשר חברי הכנסת הערבים מחו על התנהלות המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר ארדן אמר בפתח הוועדה כי בירושלים "הייתה בשנים האחרונות גישה של הכלה לאירועי אלימות, ובחודשים האחרונים נערכו שינויים רבים מבחינת נוכחות המשטרה בעיר". ניצב סאו ציין כי מחוז ירושלים תוגבר באופן משמעותי באלפי שוטרים.

על הפעילות המשטרתית במסגד אמר סאו: "אנו עושים כל מאמץ לא להכניס כוחות משטרתיים לתוך רחבות הר הבית ולמסגדים. לצערי, מתוך מסגד אל-אקצא, הופעלה אלימות מסוכנת נגד המשטרה. כשהשקט מופר ויש הפרות סדר, המשטרה נכנסת לרחבות הר הבית ופועלת. בשל המתיחות, נקטנו בפעולות לריסון האלימות. אנחנו נפעל נגד מפרי סדר ומסיתים, מכל דת או לאום".

כאשר ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) השיב לדברים בתורו, חברי כנסת מהימין קטעו את דבריו שוב ושוב עם הערות ביניים. בתחילת דבריו ניסה זחאלקה דווקא להרגיע את הרוחות: "נקרע הלב מכל המראות מרחבי הארץ. אסור שתהיה שפיכות דמים מאף צד. אנחנו קוראים למאבק ציבורי לא אלים".

זחאלקה הוסיף כי "האחריות רובצת לפתחו של נתניהו - הוא הדליק את האש, הוא זה שירגיע". האמירה עוררה מחאה רבה וזחאלקה הרים את קולו וצעק לעבר חברי כנסת מהימין: "מעולם לא קראנו לאלימות! אתם אלה שפועלים באלימות! אתם אנשי הדמים, אתם פירומנים". בעקבות המהומה הורה יו"ר הוועדה דוד אמסלם להוציא את זחאלקה מהדיון.