הצצה לתלוש השכר של חבר כנסת

בינואר צפוי לעלות שוב שכר חברי הכנסת באופן אוטומטי. ח"כ שלי יחימוביץ' יצאה למאבק ציבורי וקראה לחבריה לוותר על ההעלאה בעזרת כלי נשק מפתיע - המשכורת האישית שלה, שאותה חשפה בפייסבוק. "השכר שלנו יעלה משמעותית. שלכם לא. זה מעצבן אתכם, נכון? גם אותי", כתבה לעוקביה

התלוש של יחימוביץ' (עמוד הפייסבוק של שלי יחימוביץ)

הי זאת שלי, וזה התלוש שלי: בצעד נדיר, חשפה היום (שני) חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני את תלוש השכר שלה לציבור - על רקע הדיונים על העלאת שכר הח"כים בקרוב. יחימוביץ' פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה כיצד נראה התלוש וכמה היא מרוויחה לחודש (19,167 שקלים, למי שהתעניין) וקראה להגבלת השכר שלה ושל חבריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מניחה שלא יצא לכם לראות תלוש שכר של ח"כ, אז קבלו - זה התלוש שלי", כתבה יחימוביץ', שכמובן מחקה פרטים מזהים כגון מספר חשבון בנק ותעודת זהות. "מינואר שכר הח"כים (הגבוה ממילא כפי שאתם רואים) יעלה משמעותית. שלכם לא. זה מעצבן אתכם, נכון? גם אותי".

יחימוביץ', שעמדה בראש מפלגת העבודה בבחירות הקודמות, סיפרה בפוסט כיצד ניסתה בעבר למנוע על העלאת השכר האוטומטית של חברי הכנסת. "השכר של חברי הכנסת מוצמד לשכר הממוצע במשק, שצפוי לעלות באופן מאוד משמעותי. למה? כי ההעלאה החשובה והמוצדקת בשכר המינימום הקפיצה את השכר הממוצע, ומזה יוצא ש-120 ח"כים יהנו, שלא בצדק ובאופן מעוות מהעלאת שכר המינימום, ולא לזה התכוון המשורר", הסבירה.

"אנחנו נהנים מתוספת, והשכר במשק נשחק"

"אנחנו הח"כים מצ'ופרים ומחוברים למנגנון הזה שלא אומר כלום על השכר של רוב אזרחי ישראל", הוסיפה. "אני לא מתייפייפת. רבים מהח"כים באמת עובדים קשה ובמסירות רבה, ואנחנו רוצים שאנשים טובים יגיעו לפוליטיקה. אם באמת כולם היו נהנים מעלייה בשכרם, זה היה סביר בעיני שגם שכר הח"כים היה מתעדכן. אלא שזה לא כך - שכר השכירים והעצמאים במשק קפוא ונשחק כבר עשור שלם".

יחימוביץ' הוסיפה כי ההצמדה לשכר הממוצע מטעה, מכיוון שהוא לא חושף את תמונת המצב האמיתי של שכר המועסקים: "חצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים, וחצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4,750 שקלים. נוצר מצב שבו אנחנו, חברי הכנסת, נהנה מתוספת גדולה לשכרנו השנתי – שעה שגם השכירים וגם העצמאים במשק דורכים במקום".

חברי הכנסת יבטלו את ההצמדה? (רויטרס)

את הפוסט סיימה בקריאה לציבור לתמוך במאמציה להגבלת שכר הפוליטיקאים: "בפועל השכר שלנו יותר גבוה מזה של לפחות 90% מהציבור. אז רבאק, אפשר במינימום לעצור העלאה לא הגיונית? זה פשוט לא צודק. וזה מקומם. ואתם יודעים מה? זה מבייש אותנו. אותי זה מבייש".

יחימוביץ' פנתה בנושא ליו"ר הוועדה הציבורית לבחינת שכר חברי הכנסת, שתמך בפנייה והמליץ לוועדת הכנסת לבטל את ההצמדה. חברי הכנסת נמנעים בשלב זה מההצבעה שתשים קץ לסוגייה - ויחימוביץ' הדגישה כי "את המעגל המביך והמבזה הזה חייבים לקטוע. הצבעה אחת בוועדת הכנסת וזה נפתר".