אילו רשויות יזכו להטבות מס?

מספר הערים שתושביהן זכאים להטבות במס צפוי לגדול על פי המתווה שחיבר יו"ר ועדת הכספים, אך עם זאת צפוי שיעור ההנחה לרדת משמעותית. לצד מאבקן של חלק מהרשויות בקיצוץ יש מי שנגרעו לגמרי מהרשימה החדשה. כעת ממתינים לאישור המתווה

למרות שההחלטה הזו צפויה להשפיע על הכיס של יותר ממאה אלף ישראלים, רבים עדיין לא יודעים עליה: מדובר ברשימת היישובים שייכנסו לרשימת הטבות המס החדשה שמתגבשת בימים אלה, זאת לאחר שבג"ץ החליט להתערב בנושא והוציא מהרשימה הקודמת כמה רשויות שקיבלו הטבות ללא קריטריונים ברורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המתווה שמוביל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הכסף שהוקצה עד כה לנושא - 850 מיליון שקלים – יחולק בין 407 יישובים במקום 182. המשמעות היא 225 יישובים נוספים שיקבלו הטבות מס על חשבונן של רשויות אחרות שכבר נכללו ברשימה, אך כעת יסתפקו בהנחה מופחתת.

בין הרשויות שיספגו קיצוץ בשיעור ההנחה במס גם קריית שמונה ומצפה רמון, שיקבלו הנחה של 14% במס הכנסה במקום 21% שלהם היו זכאים עד כה. אותו קיזוז יחול גם על דימונה וירוחם, שיסתפקו ב-13% הנחה במקום 17%, וכפר ורדים שתושביה זכו עד כה ל-11% הנחה במס – וכעת לא יהיו זכאים להנחה כלל. הרבה רשויות צפויות להרוויח מהמתווה המסתמן, שיבחן את זכאותן על פי מידת הפריפריאליות שלהן, קרבתן לגבול ומצבן הכלכלי.

את המתווה שהציג היום (רביעי) שואף ח"כ גפני להכניס לחוק ההסדרים, אך אם הוא לא יאושר בשבועות הקרובים יוצאו הערים שפסל בגץ אל מחוץ לרשימה. השאלה היא עד כמה ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון ירצו להתערב בסוגיה, ולא פחות חשוב – לטובת מי.