החוק שישים סוף למכונות המזל?

הצעת חוק חדשה של ח"כ מרב מיכאלי קוראת לאסור על הפעלת המכונות על ידי מפעל הפיס. לטענת מיכאלי העמדות מיועדות למהמרים מאוכלוסיות מוחלשות ומביאות להתמכרות ומצוקה כלכלית: "המכונות האלו הורסות חיים ומפרקות משפחות"

"גורמות להתמכרות". מכונות המזל (תחנת הכיכר, רחובות)

ביום ראשון הקרוב צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהצעת חוק שתגיש ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), לפיה ייאסר על מפעל הפיס להפעיל עשרות מכונות מזל ברחבי הארץ. ההצעה מתבססת על נתונים שפורסמו לאחרונה המעידים שישנו סיכוי אפסי לזכייה באותן מכונות, שאף הוצבו באזורים בעלי דירוג סוציו-אקונומי נמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק של מיכאלי מתבססת על נתונים של מרכז המידע של הכנסת, לפיהם מכונות המזל הוצבו ב-150 נקודות - מרביתן באזורים עניים יחסית. לפי המחקר שערך מרכז המידע, בשנה האחרונה מכונות המזל הכניסו יותר מ-570 מיליון שקלים.

לטענת מיכאלי מדובר במכונות אוטומטיות שניתן לשחק בהן ללא הגבלה, מה שעשוי לגרום לבעיות התמכרות ולמצוקות כלכליות בקרב המשתמשים.

"לאסור את המכונות". מיכאלי

"המכונות האלו נמצאות בשכונות המוחלשות ביותר, בחדר אחורי, לרוב מותר גם לעשן שם ולקנות אלכוהול", מסבירה מיכאלי. "הכל מכוון כדי שתיכנס ותשכח לצאת. המהמרים מאבדים תחושת זמן ושליטה. המכונות האלו הורסות חיים, מפרקות משפחות, והזמינות שלהן מסוכנת, ולכן חשוב כל כך לאסור אותן".

מפעל הפיס: מרבית המכונות מופעלות ביישובים חזקים

ממפעל הפיס נמסר בתגובה כי "ברחבי הארץ מופעלות עד 500 מכונות. מפעל הפיס פועל בהקפדה ובאחריות המתבקשת על מנת לבצע בקרה מלאה אחר הפעלת המכונות. חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת 75% מהמכונות ממוקמות בישובים מחתך סוציו-אקונומי גבוה ברמה 5-8.

"הכנסות מפעל הפיס בשנת 2014 הסתכמו בכ-6.3 מיליארד שקלים, 9% מהם בלבד מקורם במכונות. מפעל הפיס מפעיל כבר למעלה מעשור, בשיתוף עמותת אפש"ר, את תכנית 'משחקים באחריות' במסגרתה מממן הפיס גמילה למכורים להימורים שאינם יכולים לממן את הטיפול מכיסם וזאת למרות שמרביתם מעידים כי התמכרו להימורים לא חוקיים".