טיבי: למה המחבל חוסל ושליסל לא?

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת טען כי המשטרה "הוציאה להורג" את המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בשער שכם - למרות שלדבריו הוא לא היווה סיכון ואף "נרדף על ידי מתנחלים". לאחר מכן השווה את המקרה לדוקר במצעד הגאווה שנעצר ולא נורה. אחרי הביקורת ברשת הבהיר: "אנחנו רוצים חיים לכולם, אני מסרב לפגיעה באזרחים"

הכרזה שפרסם ח"כ טיבי (פייסבוק)

הח"כ לצד המחבל שנורה למוות: ביום ראשון לפנות בוקר אירע פיגוע דקירה בירושלים, כאשר מתפלל בן 15 נפצע בינוני. פאדי עלון בן ה-19, המחבל שדקר ונמלט, נוטרל וחוסל זמן קצר לאחר מכן לעיני המצלמות על ידי שוטר שהגיע לזירה. חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) טען כי מדובר ב"הוצאה למוות מיידית" והשווה בין המקרה לבין הרצח במצעד הגאווה - השוואה שעוררה זעם רב ברשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכרזה שפרסם בעמוד הפייסבוק נכתב: "קוראים לי פאדי, אני בן 19, נרדפתי על ידי מתנחלים ישראלים אז רצתי לבקש עזרה ממשטרת ישראל והם ירו בי למוות". בפוסט זעם טיבי ושאל מדוע עלון נורה בזמן שישי שליסל, שדקר צועדים במצעד הגאווה ורצח את שירה בנקי ז"ל, "לא נורה כדור אחד על ידי אותם שוטרים".

טיבי טען כי הירי לעבר עלון בוצע "לפי דרישת הקהל, והוא הוצא להורג בדם קר במצב שלא סיכן חיי איש". בעקבות תגובות זועמות רבות שקיבל טיבי הוא פרסם הבהרה בערבית ובעברית: "ברגע הירי פאדי עלון לא היווה סכנה כלפי איש. השוויתי עם ישי שליסל שדקר שישה מפגינים ומפגינות, והמשטרה לא ירתה עליו אלא עצרה אותו למרות שהוא דקר ורצח".

"המשטרה הגיעה ושמעה 'תירה בו'"

טיבי טען כי ההבדל היה תגובת הנוכחים בזמן ההשתלטות על החשוד: "כאן המשטרה הגיעה ושמעה קריאות מהאנשים ברחוב 'תירה בו תירה בו, הוא ניסה לדקור יהודי'". טיבי הסביר כי המשטרה פעלה בשני מקרים דומים באופן שונה, בגלל זהות מבצע הפשע והקריאות המתלהמות מסביב.

"אפילו לפי החוק הישראלי דין דקירה הוא כמה שנים בכלא ולא הוצאה להורג מיידית", הוסיף חבר הכנסת. "אנחנו רוצים חיים לכולם ורוצים חיים מכובדים עם שוויון וחירות. יסוד הבעיה הוא הכיבוש, הכיבוש והכיבוש. הפתרון הוא לעשות כדי לסיימו ולא לארגן אותו מחדש באמצעות הוראות ירי חדשות או הרס בתים או מעצרים מינהליים".

המחבל שיבח שאהידים בטוויטר ויצא לדקור

טיבי הדגיש לסיום כי דבריו, וגם הכרזה אותה שיתף, לא נועדו לעודד תמיכה בטרור: "הסירוב לפגיעה באזרחים, לרבות ילדים, הוא עקרון יסוד באמונתי ובדרכי. למרות שאין סימטריה בין כובש לנכבש, אנחנו רוצים חיים לכולם - ילדים, נשים, מבוגרים וזקנים, ערבים ויהודים. זה אפשרי וזה דרוש".

לפני צאתו של עלון לביצוע הפיגוע, בו נפצע משה מלכה בן ה-15 באורח בינוני, הוא הספיק לצייץ בחשבון הטוויטר שלו על רצונו למות כשאהיד. "אללה, תן ניצחון לשאהידים בפלסטין על המדכאים היהודים". לאחר זיהוי המחבל פשטו כוחות הביטחון על ביתו בעיסאוויה ועצרו את אביו ומספר בני משפחה נוספים.

הפצוע בפיגוע הדקירה (חדשות 2)

בתיעוד וידאו שצילם אחד מעדי הראייה בפיגוע נראה עלון כשהוא מנסה להימלט מכוחות הביטחון שהחלו במרדף אחריו. לאחר שלא הרפה מהסכין שבו אחז, ירו לעברו הכוחות והרגו אותו.

למרות פניית חדשות 2 Online, ביקש ח"כ טיבי שלא להוסיף תגובה מעבר לדברים שכתב בפייסבוק.

ח"כ טיבי, ארכיון (פלאש 90)