בעקבות ההתפרעות בהר הבית: ח"כ ג'מאל זחאלקה ייחקר

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת, שקיבל בצעקות את פניהם של מתפללים יהודים בעיר העתיקה ותועד, זומן לחקירה במשטרה. בסרטון שהופץ אתמול נראה זחאלקה כשהוא זועק לעברם: "כולכם פשיסטים, גזענים. אין לכם אלוהים"

הח"כ שקילל יהודים בהר הבית זומן לחקירת משטרה: אתמול (שלישי) תועד ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת כשהוא תוקף מילולית קבוצת מתפללים יהודים שעלתה להר הבית וצועק לעברם: "כהניסטים מטורפים, אתם לא רצויים, תצאו מכאן". היום זומן הח"כ לחקירה במשטרת ירושלים בעקבות האירועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה מסרבים בשלב זה לפרט מה החשדות המיוחסים לח"כ, במטרה להפתיע אותו בחקירה. עם זאת, לזחאלקה ברור שהזימון הגיע לאחר האירועים אתמול, במהלכם זעק "פושעים מטורפים, צאו מכאן". השוטרים ניסו להרגיע את הרוחות וביקשו מזחאלקה להתרחק, אולם הוא המשיך.

"שיילכו לעזאזל, אין להם מקום פה", קרא זחאלקה מול המצלמות. "אין לכם מקום פה. זה שלנו, זה הבית שלי". שני חברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת - מסעוד גנאיים ועבד אל-חכים חאג'-יחיא - נכחו בהר יחד עם זחאלקה.

"גם לך אין מקום פה", צעק זחאלקה על השוטר שנכח במקום. "אתה משתולל, אתה מכניס מטורפים לכאן. אתם מטורפים, אתם פוגעים במוסלמים. כולכם כהניסטים, פשיסטים, גזענים. אין לכם אלוהים".

לאחר התקרית טען זחאלקה בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא לא נהג באלימות כלפי המתפללים. "הם אלו שתקפו אותי", הוא אמר. "אני עמדתי באל אקצא, ראיתי קבוצה של מתפללים יהודים תוקפים את המסגד. האלימות היא הכיבוש, האלימות היא הכניסה לאל אקצא, האלימות היא שאיש צבא ישראלי מתהלך במסגד ועושה מה שהוא רוצה".

"האלימות היא הכיבוש". זחאלקה (הרשימה המשותפת)

"הייתי צריך להגיד להם יותר מזה אפילו"

"עמדתי בדרכם וביקשתי מהם לצאת מהמקום", הסביר זחאלקה. "אני הגנתי על הבית שלי, הם הפולשים, אין להם זכות להיות שם. אני לא חוזר בי. אולי הייתי צריך להגיד להם יותר מזה אפילו", הוסיף הח"כ. "אין בעיה של כניסת אנשים מכל הדתות - יהודים, נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים - לביקורים תמימים במסגד אל אקצא, אבל יש בעיה ויש התנגדות לכניסה פרובוקטיבית שמטרתה לפגוע בקדושת המקום, לבצע תפילות".

המגן של המשטרה בהר הבית (חטיבת דוברות המשטרה)

בעקבות פרסום הסרטון, קרא השר אורי אריאל (הבית היהודי) לראש הממשלה נתניהו ולשר לביטחון פנים ארדן לאסור מידית עלייה של חברי כנסת ערבים להר ולהרחיק לצמיתות כל פעיל מטעמם המנסה לייצר פרובוקציות.

"מתברר שוב ושוב שמי שמסית ומעורר פרובוקציות בהר הבית הם לא היהודים שמגיעים לממש את זכותם היהודית והמוסרית במקום הקדוש ביותר לעם ישראל, אלא קבוצות מאורגנות בהנהגת חברי הכנסת הערבים", טען אריאל.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, קרא ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את ח"כ זחאלקה: "על רשויות אכיפת החוק לנהוג בתקיפות מול ההתפרעות הזו שהיא חלק מנסיונות נוספים של חברי הרשימה המשותפת להתסיס את האוירה על הר הבית ולפגוע ביהודים המבקרים שם. זחאלקה שצעק שם ליהודים שיסתלקו וילכו לעזאזל ואמר כי הוא 'מגן על הבית שלו' צריך לדעת שלא רק הר הבית הוא לא הבית שלו ושל חבריו אלא מדינת ישראל בכלל אינה ביתם".