על דת ופוליטיקה: החיים החדשים של גדעון סער

שנה אחרי שפרש מהחיים הפוליטיים גדעון סער מתקרב לדת ולדתיים. האיש שנחשב פעם לבליין תל אביבי החל לשמור שבת ובוחר להתראיין דווקא לעיתון חרדי. הוא מחמיא שם לציבור שומרי המצוות וקצת פחות לנתניהו ולפיד. ההקלטות מתוך הריאיון

גדעון סער הוא מרואיין מבוקש. לקראת החגים דחה אינספור בקשות והצעות להתראיין, כולל מכלי התקשורת המובילים בישראל - אבל מצא זמן לדבר דווקא בעיתון חרדי. "המנהיגות האמתית היא זו שתוכל לדבר לכל הקהלים ולא זאת ששוללת", אמר בריאיון לעיתון 'משפחה'. "עכשיו אתה רואה עכשיו שיש כאלה ש... בלי שמות, שתקפו ועכשיו הם רוצים להתקרב. זה גם לא נכון ברמה הערכית וזה גם לא נכון ברמה של ההתנהלות הציבורית וזה גם לא נכון ברמה של ההתנהלות הפוליטית לעבוד ברמה הזאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קשה לפספס את העקיצה שהוא משגר לעבר ח"כ יאיר לפיד שמתקרב לחרדים לאחרונה, אבל נדמה שגם הבחירה של סער להתראיין בבמה הזאת, לא מקרית. בשיחה עם שמעון בריטקופף ויוסי אליטוב הוא לא רק קורץ למגזר איתו תמיד שמר על יחסים חמים, אלא גם מממשיך למתג את עצמו מחדש. כך לדוגמה הוא מתאר בריאיון כיצד בברית המילה של בנו, החליט כי יחל לשמור שבת.

שמירת השבת של סער היא כבר עניין מפורסם, אבל זה רק סעיף אחד בשינוי האיטי והמתמשך שהתחולל בו. כך למשל, גם בפסק הזמן שלקח מהפוליטיקה - הוא מקפיד לפקוד את ביתו של הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים החרדים בבני ברק. "התדירות של הביקורים האינטראקציה לא כל כך קרובה. לפעמים אתה בא לקבל עצה, לפעמים אתה בא לקבל ברכה", הוא אומר. "אני רואה את המסירות הזו של לימוד תורה, בואנ'ה זה דבר ענק. זה דבר שהוא בעיני דבר גדול".

נתניהו וסער, ארכיון (רויטרס)

בריאיון משלב סער דיבורים על יהדות ומסורת מהולים ברמיזות פוליטיות, על מנהיגים שניסו לברוח מהשליחות שלהם אבל לבסוף התיישרו על פי הצו האלוהי. נראה שסער עובר תהליך אמיתי שכולל שינויים מהותיים בחייו, ולכן מרגיזה אותו הטענה שהכל נועד כדי לקרוץ לקהל הדתי והחרדי, למשל בהחלטה לסגור את המרכולים בתל אביב בשבתות. "בגלל שיש לי את התדמית שאני מחושב וכו', אמרו: 'הוא קיבל את ההחלטה כי הוא כבר מכין את הפריימריז נגד נתניהו'. מה לעשות שחודשיים אחרי זה הודעתי שאני פורש. עכשיו, כבר ידעתי שאני פורש. אני תכננתי את זה הרבה קודם. אז, אז זה מראה לך בדיוק הפוך".

סער אכן פרש ולא התמודד אז נגד ראש מפלגתו נתניהו. מאז מסיבת הפרידה הקטנה שאורגנה לו בלשכת יושב ראש הכנסת, השניים לא דיברו. "היה כינוס בלשכה של יו"ר הכנסת עם המשפחה שלי וגם ראש הממשלה הגיע לשם. הוא היה מאוד ידידותי וחם כלפי וכלפי בני משפחתי, אבל מאז לא יצא לנו לדבר", הוא מספר בריאיון.

"היה שבוע מסוים ששקלתי להתמודד לראשות הליכוד, כידוע לכם החלטתי להמשיך בפסק הזמן, נשלחו אלי שליחים מטעמו. יש לי יסוד להניח שאם הייתי נעתר להצעות שהוצאו לי, אז הייתי גם נועד עם ראש הממשלה עצמו", הוא אומר. ואם למישהו היה ספק שלפסק הזה יהיה סוף, הנה המשפט שכדאי שישמעו גם בבית ברחוב בלפור: "קשה מאוד למצוא דרך חיים שיש לה יותר משמעות מאשר החיים הציבוריים, זאת אומרת שאתה יכול לשנות. אם וכאשר אני אחזור, אני אחזור רק על מנת לעשות שינויים אמיתיים לטובה".