כחלון לחדשות 2 Online: "נחוש להעלות את שכר החיילים"

שר האוצר לא מתרגש מהתנגדות משרד הביטחון להעלאת השכר לחיילים בטענה שיש להגדיל במקום זאת את הפיקדון. "חיילינו בוגרים להחליט האם לחסוך את הכסף או להשתמש בו לדמי קיום", אמר לחדשות 2 Online

לא מוותר. כחלון (פלאש 90 בן קלמר)

הסערה סביב הכסף שיילך לטובת החיילים נמשכת, זאת לאחר שאתמול פרסמנו לראשונה כי מנכ"ל משרד הביטחון החרים את הדיון בוועדה שהוקמה לנושא - בהוראת שר הביטחון יעלון. בשיחה עם חדשות 2 Online מבהיר היום (שני) כחלון: "אני נחוש להעלות את שכר החיילים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר הוסיף כי יש להעביר את התוספת לשכר החודשי ולא לפיקדון כפי שמציעים בסביבת שר הביטחון יעלון: "חיילינו מספיק בוגרים בכדי להחליט בעצמם האם לחסוך את הכסף או להשתמש בו לדמי קיום".

"יוקר המחיה בישראל עלה בשנים האחרונות בצורה ניכרת ויש צורך ממשי להקל על החיילים ועל בני משפחתם שנושאים בנטל הכלכלי", הדגיש כחלון. במהלך דיון שהתקיים בנושא היום בוועדת הכספים, כחלון ציין כי הוא מצר על כך שזה הסכום היחיד שניתן להקדיש בשלב זה לנושא.

ביום חמישי האחרון פרסמנו בחדשות 2 כי הוועדה שהוקמה לבחינת שכר חיילי החובה צפויה להמליץ על העלאתו ב-50%, אך קיים ויכוח חריף בין משרד הביטחון ובין משרדי המשפטים והאוצר על הדרך בה יועבר הכסף לחיילים וכן על הלגיטימיות של הוועדה הבין-משרדית שהוקמה בנושא.

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במיל' דן הראל, לא הגיע אתמול לדיון הוועדה בעניין העלאת שכר החיילים, ולא בפעם הראשונה. למרות היעדרותו, לדיון הגיעו מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"לית משרד המשפטים.

הקרב על הקרדיט. יעלון (פלאש 90 - הדס פארוש)

גורם בסביבת יעלון: האוצר יצר פיקציה

מקור הסכסוך בין המשרדים הינו פוליטי ולאו דווקא כלכלי. "כתוב שחור על גבי לבן בהסכם (הקואליציוני) שמי שיוביל את הקמת הוועדה זה שר הביטחון בתיאום עם שר האוצר ולא ההיפך", אומרים בסביבתו של שר הביטחון יעלון. "שר הביטחון גם הנחה את מנכ"ל המשרד להקים את הוועדה, שיהיו בה כמובן נציגי האוצר, ולגבש מתווה בנושא.

"במקום זה, ומטעמים פוליטיים ופופוליסטיים, האוצר יצר פיקציה, כאילו ועדה, ורץ עם זה לתקשורת", הוסיף הגורם. "במקום לסגור את זה איתנו כמו שצריך, רצו לתקשורת כדי לעשות סיבוב על החיילים".

בסביבת שר הביטחון יעלון אומרים כי השר העלה בשנתיים האחרונות פעמיים את שכר חיילי החובה. "שר הביטחון תומך במה שכתוב בהסכם הקואליציוני, ולהעלות את שכר חיילי החובה מצד אחד ולאפשר להם סכום כסף גדול בפיקדון. זה השילוב הטוב ביותר לחיילים", מסרו בסביבתו.

"שר הביטחון תומך לחלוטין בשילוב של העלאת שכר לחיילי החובה והעברת חלק מהכסף לפיקדון לאחרי השחרור, כדי שיוכלו לפתוח את החיים האזרחיים כמו שצריך ולעשות תואר אקדמי, שזה עניין חשוב ביותר כדי להצליח בחיים", אמר גורם בסביבת יעלון.

גורם בכיר במשרד הביטחון אומר כי "בשנתיים האחרונות עלה שכר חיילי החובה ב-53% אחוז. לכן האוצר עושה סיבוב על גבם של החיילים ופשוט עובד על הציבור".

מחכים לתוספת המיוחלת. אילוסטרציה (דו"צ)

כמה החיילים צפויים לקבל?

על פי ההמלצה שצפויה הוועדה להגיש בשבוע הבא, שכר החיילים הקרביים יועלה מ-1,080 שקלים כיום ל-1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יועלה מ-780 שקלים ל-1,170 שקלים ואם תאושר ההמלצה, שכר החיילים העורפיים יועלה מ-540 שקלים כיום ל-810 שקלים.

הוועדה הוקמה לאחר שלפני כחודש וחצי אישרה הממשלה עקרונית את העלאת שכר חיילי החובה. הסיבה להקמתה הייתה ויכוח שהתפתח בין שר האוצר כחלון לבין שר הביטחון יעלון שהעדיף שההעלאה בשכר תינתן לחיילים במענק השחרור. כחלון, לעומתו, העדיף שההעלאה תינתן מדי חודש בתלוש השכר הצבאי.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני