מחאה נדירה: נשיאת העליון נגד השר ארדן

נשיאת בית המשפט העליון מגיבה בחריפות לפרסום בחדשות 2 לפיו השר לביטחון פנים מנסה לקדם מהלך שבו שופטים שייקלו עם מידיי אבנים לא יקודמו. "זה מתאים למדינות שלא היינו רוצים להידמות אליהן, השופטים לא יגורו מפני איש"

נאור נגד ארדן

נשיאת בית המשפט העליון מגיבה ליוזמת השר לביטחון פנים: השופטת מרים נאור מגיבה היום (ראשון) בחריפות לפרסום של משה נוסבאום בחדשות 2 לפיו השר לביטחון פנים גלעד ארדן מקדם יוזמה לפיה שופטים שיקלו בעונשם של נאשמים שהורשעו ביידוי אבנים לא יקודמו. "הדברים המיוחסים לשר ארדן מתאימים למדינות שלא היינו רוצים להידמות אליהן, ולא למדינתנו כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה נאור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדברים נוגדים את עקרון העצמאות האישית של השופט, שהוא מרכיב מרכזי בכל משטר דמוקרטי", המשיכה הנשיאה נאור. "הם נוגדים את העקרון הקבוע בחוק-יסוד: השפיטה, לפיו אין מרות על מי שבידו סמכות שפיטה זולת מרותו של הדין. אם גזר דין זה או אחר נראה לרשות המבצעת קל מדי, הדרך הראויה היא לערער עליו". 

נאור לא הביעה כל עמדה לגבי העונשים הראויים למקרים אלו, אך הדגישה את מחאתה על "הניסיון להשמיע לשופטים אזהרה כי אם לא יפסקו כפי שסבורה הרשות המבצעת שראוי לפסוק - לא יקודמו". היא סיכמה את דברים בכך שהדגישה כי "שופטי ישראל ימשיכו לעשות מלאכתם נאמנה, ולא יגורו מפני איש".

החמרה בעונשי מיידי האבנים? (רויטרס)

במקביל פנתה לשכת עורכי הדין לשר ארדן וביקשה ממנו לחזור בו מעמדתו. "במידה והמחוקק סבור כי יש להחמיר בענישה אזי יתכבד וישנה את החוק ואת רף הענישה הקבוע בו וחזקה על מערכת המשפט והשופטים כי יפעלו בהתאם לחוק", הבהיר עו"ד אפי נווה, ראש הלשכה. "אנו מכבדים את רצונו של השר לביטחון פנים להשיב את הסדר והביטחון האישי לאזרחי המדינה, אך סבורים כי יש לעשות זאת באמצעות חקיקה מתאימה ולא ע"י ענישת שופטים".

בלשכת ראש הממשלה הבהירו בעקבות דבריה של נאור כי "הדרך לטפל משפטית במיידי אבנים וזורקי בקבוקי תבערה, היא על ידי מעצר מנהלי עד תום ההליכים, חקיקת עונשי מינימום ואכיפתם. זו הדרך המיידית והיעילה ביותר שהממשלה והכנסת יכולות לטפל באמצעותה ולחזק את האכיפה נגד פורעי החוק".

על פי השר ארדן, החוק המתייחס למיידי אבנים מחמיר וגופי הביצוע, המשטרה, צה"ל והשב"כ משקיעים את כל האמצעים כדי להתמודד עמם. לראייתו של השר לביטחון פנים, החוליה האחרונה בשרשרת - בתי המשפט - נותרה החלשה מכולן ופוגמת בכל ניסיון להרתיע את הצעירים הפורעים.

ביום רביעי השבוע, מיד לאחר החג, ייפגש ארדן עם שרת המשפטים איילת שקד, שהיא גם יו"ר הוועדה למינוי שופטים. בפגישה יציג ארדן כשלושים פסקי דין משלוש השנים האחרונות, שאותם קיבל מהמשטרה ובהם נגזרו על מיידי האבנים, קטינים ובגירים, עונשים של עבודות שירות או מאסר על תנאי. העונשים הכי חמורים בפסקי הדין האלה הם בין ארבעה לשמונה חודשי מאסר בפועל והם נגזרו על חשודים שנתפסו כבר כמה פעמים בעבר מיידים אבנים.