יוזמה: שופטים מקלים - לא יקודמו

פרסום ראשון: אחרי הוראת ראש הממשלה נתניהו לבחון את מדיניות הפתיחה באש כחלק מההתמודדות עם תופעת מיידי האבנים, מציג השר לביטחון פנים גלעד ארדן את היוזמה לפיה שופטים שיקלו בעונשם של מי שייתפסו - לא יקודמו

החמרה בעונשי מיידי האבנים (רויטרס)

פרסום ראשון: בניסיון להתמודד עם ריבוי המקרים של יידוי האבנים במזרח ירושלים ובכביש 443, ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הורה לבחון את שינוי הוראות הפתיחה באש - ועכשיו מגיע תורו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שמבקש להתערב בנושא ומציע את הנוסחא הבאה: שופט שיקל בעונשו של מיידה אבנים - לא יקודם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

וזה הרציונל שמציג השר ארדן: החוק מחמיר מאוד, גופי הביצוע, כלומר המשטרה, צה"ל ושב"כ, משקיעים את כל האמצעים, אבל החוליה האחרונה בשרשרת - בתי המשפט - נותרה החלשה מכולן ומגמדת כל ניסיון להרתיע, כך לראייתו של השר.

ביום רביעי השבוע, מיד לאחר החג, ייפגש ארדן עם שרת המשפטים איילת שקד, שהיא גם יו"ר הוועדה למינוי שופטים. בפגישה יציג ארדן כשלושים פסקי דין משלוש השנים האחרונות, שאותם קיבל מהמשטרה ובהם נגזרו על מיידי האבנים, קטינים ובגירים, עונשים של עבודות שירות או מאסר על תנאי. העונשים הכי חמורים בפסקי הדין האלה הם בין ארבעה לשמונה חודשי מאסר בפועל והם נגזרו על חשודים שנתפסו כבר כמה פעמים בעבר מיידים אבנים.

ארדן, ארכיון (יונתן סינדל / פלאש 90)

היוזמה של השר ארדן מדברת על כך שפסקי הדין הללו, שלטענתו אינם משקפים את רוח החוק שקובע עונשי מאסר חמורים של עד 20 שנים, יהיו גם הם קריטריון בהחלטה אם לקדם שופט מבית משפט השלום לבית המשפט המחוזי.