זחאלקה: "סתיו שפיר גזענית, לא אומרת לי שלום"

רגעים לפני ההצבעה על הגז, הריב בשמאל החריף: ח"כ זחאלקה זעם על ההאשמות לפיהן חברי הכנסת הערבים "סגרו דיל" עם נתניהו כדי לאשר את המתווה השנוי במחלוקת. "אתם מפלגת העבודה, אתם האבא והאמא של הגזענות", צעק לעבר סתיו שפיר. שפיר בתגובה: "חברי הרשימה המשותפת מצאו שותפות חדשה ומיוחדת - עם הליכוד". צפו בעימות

בימים האחרונים התפרסמו דיווחים לפיהם ראש הממשלה נתניהו מנסה לשכנע את חברי הכנסת הערבים לתמוך במתווה הגז או להיעדר בהצבעה ובכך לפרק את ההתנגדות של האופוזיציה - שהובילה לבסוף לדחיית ההצבעה על העברת הסמכויות לממשלה. הדיווחים עוררו מתחים בשמאל: חברות כנסת במחנה הציוני ניסו לברר האם התנהל משא ומתן חשאי בין הליכוד לרשימה המשותפת ואף בנושא בנושא לראש הממשלה וליועמ"ש, וחברי הכנסת הערבים זעמו על היחס המשפיל לדבריהם. ח"כ ג'מאל זחאלקה לא נשאר חייב ותקף: "מי פגע בנו יותר, הליכוד או העבודה?". לבסוף, אגב, הצביעו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת נגד המתווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכנסת אמנם תמכה במתווה אך לא הסירה את המכשול האחרון בדרך להסכם - עקיפת הסמכויות של הממונה על ההגבלים ושל השר דרעי. בנאומו במליאה לפני ההצבעה האשים זחאלקה את חברת הכנסת סתיו שפיר: "היא מעולם לא דיברה איתי מילה, לא אומרת לי שלום. אני שקוף בשבילה. ערבים לא קיימים, היא גזענית של שתיקה של השקט וההתעלמות. גזענות של ההתעלמות. אני אלמד אותה מה זה להתעלם מקיומו של בן אדם".

חברת הכנסת שפיר ניסתה להשיב לו ושאלה: "איפה ראית שלא אמרתי שלום?". זחאלקה המשיך: "מאז שאת בכנסת שלום את לא אומרת לי. אני מנסה בכל כוחי להגיד שלום ואת לא עונה. גזענית. אפילו בימין הקיצוני אומרים לך שלום ומחייכים אליך. אתם מפלגת העבודה, אתם האבא והאמא של הגזענות. מי שלקח לנו את הארץ, מי שגירש אותנו לא אוהב שאומרים מוות לערבים. הם אלה שאומרים שהבאנו שלום עליכם". דבריו נקטעו בקריאות ביניים מצד חברות הכנסת של המחנה הציוני, ששללו את דבריו.

אישור מתווה הגז בכנסת, היום (דוברות הכנסת)

"בושה וחרפה - מהנדסי הגזענות והאפליה, ההפקעה, ההגליה. תתביישו לכם. זה שמאל זה? בושה וחרפה", הוסיף זחאלקה. "אני מכיר מה זה גזענות, יש גם לזה דרך. יש גם התנשאות של האשכנזים העשירים המדושנים - עומד על האדמה של המדינה שלקחת ממני ומשתין עליי מלמעלה בשם האוניברסליות והערכים האוניברסליים".

"מי פגע בנו יותר? העבודה כמובן. הליכוד בנה התנחלויות ליד הישובים הערבים, אתם בניתים את הקיבוצים על חורבות האדמה שלנו, משתינים עלינו מלמעלה. סתיו שפיר רוצה להטיף לי מוסר. עשתה חצי הפגנה על צדק חברתי והיא מטיפה לי מוסר", סיכם חבר הכנסת. שפיר, שעלתה לאחר מכן לנאום, לא הגיבה לדברים הסוערים אלא הדגישה: "על הדברים האלה אגיב מאוחר יותר, אני בוחרת לדבר על הנושא לשמו התכנסנו - משאב טבע שמוכנים למכור לזרים".

ח"כ שפיר מסרה בתגובה לחדשות 2 Online: "פניתי לראש הממשלה וליועץ המשפטי בדרישה לחשוף כל הסכם המערב תקציבים, לרבות הסכמים שעליהם דווח בתקשורת שהוצעו לחברי הרשימה המשותפת בתמורה להיעדרות מההצבעה על מתווה הגז. הניסיון של ראש הממשלה לסחוט חברי כנסת בתמורה לתקציבים הוא מביש ואנחנו מוכרחים לחשוף אותו ולהילחם בו. אני שמחה שחברי הרשימה הערבית הגיעו להצבעה על מתווה הגז, ומברכת על כך שנראה כי הם מצאו שותפות חדשה ומיוחדת - הפעם דווקא עם מפלגת הליכוד. חוץ מזה: שלום".