הרצוג לנתניהו: שכחת מה זה להיות יהודי

יו"ר האופוזיציה תוקף בחזרה את רה"מ והשרים שיצאו נגד הצעתו שישראל תקלוט פליטים מסוריה. "ראש ממשלת העם היהודי לא סוגר את הלב ואת השער כשבני אדם נמלטים עם תינוקיהם בידם", כתב. נתניהו: "ישראל קטנה"

הרצוג מגיב לביקורת החריפה נגדו ותוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרי הליכוד ואף את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. "שכחתם מה זה להיות יהודים, פליטים, נרדפים", כתב הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו בעקבות הביקורת על הצעתו שישראל תקלוט פליטים סורים לשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ראש ממשלת העם היהודי לא סוגר את הלב ואת השער כשבני אדם נמלטים על נפשם מרודפיהם, עם תינוקיהם בידם", המשיך הרצוג שקרא לממשלת ישראל לתת יד במשבר הפליטים ולקלוט פליטים מסוריה בארץ.

"מנחם בגין, שקלט מיד עם הקמת ממשלתו הראשונה פליטים מווייטנאם, מתהפך בקברו", טען הרצוג. "אני מציע להביט באחריות על המציאות, להכניס, כחלק ממאמץ בינלאומי מתואם, מספר מבוקר ומוגבל של פליטים מטעמים הומניטריים ולהציל בכך גם את אחינו הדרוזים שנשחטים בסוריה ונמצאים במצוקה נוראית".

הרצוג השתמש בציטוט של נתניהו עצמו מקמפיין 99', אז שלחש על אוזנו של הרב כדורי ז"ל, ממנהיגיה הרוחניים של ש"ס: "השמאל שכח מה זה להיות יהודים, הם חושבים שהם יתנו נשק לערבים והערבים ישמרו עלינו".

פליטים מפגינים ביוון, השבוע (רויטרס)

ישראל כץ: "שבוז'י יקלוט את הפליטים בביתו"

מוקדם יותר הבוקר תקפו שרי הליכוד את הרצוג בזה אחר זה בעקבות קריאתו לקלוט פליטים מסוריה. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב שר התחבורה ישראל כץ: "יו"ר האופוזיציה בוז׳י הרצוג קורא לממשלה לקלוט פליטים סורים בישראל. איזה חוסר תבונה מדינית וחוסר אחריות לאומית. לפחות שיציע, כמו ראש ממשלת פינלנד, לקלוט אותם בביתו".

גם שר התיירות יריב לוין הביע התנגדות חריפה לקליטת פליטים מסוריה בישראל. "אני מציע שנפסיק עם המנהג הזה לחפש למצוא חן כל הזמן", אמר לוין בריאיון בגל"צ לתכנית "מה בוער" עם טלי ליפקין שחק. "אסור לנו לקלוט אנשים ממדינת אויב שיכולים לפעול נגדנו מתוך מדינת ישראל".

"שבוז'י יקלוט את הפליטים בביתו". כץ (פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב באופן מתון יותר, אך הבהיר גם הוא כי אין בכוונתו לקלוט את הפליטים. "ישראל איננה אדישה לטרגדיה האנושית של הפליטים מסוריה ומאפריקה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אנחנו כבר טיפלנו במסירות בכאלף פצועים מהקרבות בסוריה, וסייענו להם לשקם את חייהם, אנחנו מדברים עם ראשי מדינות באפריקה, כולל עם ראש ממשלת איטליה לאחרונה, ועם מנהיגים אירופים אחרים, על חבילות סיוע רב-לאומיות למדינות המקור באפריקה - בחקלאות, בכלכלה, בביטחון - כדי לטפל בבעיה בהתהוותה".

"אבל עם זאת", הדגיש נתניהו, "ישראל היא מדינה קטנה, קטנה מאוד. אין לה עומק דמוגרפי ואין לה עומק גיאוגרפי, ולכן אנחנו חייבים לשלוט על גבולותינו, גם נגד מסתנני העבודה הבלתי חוקיים וגם נגד מחוללי טרור. כך עשינו בגבולנו עם סיני ובלמנו את ההסתננות משם".

"אנחנו מתחילים היום לבנות את הגדר בגבולנו המזרחי", הוא הוסיף. "בשלב הראשון אנחנו נבנה אותה מתמנע לאילת כדי להגן על שדה התעופה שנבנה במקום, ונמשיך את הגדר עד לרמת הגולן, שם כבר נבנתה גדר ביטחון חזקה. אנחנו לא ניתן לשטוף את ישראל במסתננים, מהגרי עבודה ופעילי טרור".