"החיים הציבוריים - דבר בלתי נסבל"

פתיחת שנת הלימודים היתה השבוע יום קשה במיוחד למי שעמד בראש המערכת עד לא מזמן - שר החינוך לשעבר שי פירון. למחרת הוא הודיע כי לא יוכל להמשיך להסתכל מהצד - ופרש מהכנסת לטובת חזרה למערכת החינוך. בריאיון ראשון פירון מבקש להסביר את האמת שלו ושואל מה רוצים מאדם שמתעקש להיות מאושר וללכת בעקבות השליחות שלו?

אחרי הפרישה המהירה מהכנסת, חבר הכנסת לשעבר שי פירון מתפנה לדבר על הביקורת הציבורית על המהלך, על החיים החדשים הצפויים, וגם על מהלכיו האחרונים של ממשיכו, שר החינוך נפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השינוי הפתאומי, הוא מסביר, לא נובע מהביקורת וגם לא מהמסע בהודו. "אדם הולך לתפקיד והוא לא מאושר. אז הוא נשאר?", הוא תוהה. "מעולם לא חשבתי להיות פוליטיקאי, וגם היום אני לא חושב, כי אני לא מחוקק דגול ולא יודע לשחק את המשחק. מה שחשבתי היה להנהיג ולהוביל את מערכת החינוך הישראלית ולעשות משהו לשינוי התרבות בחברה".

פירון לא מכחיש כשנשאל האם קיבל הצעה מראש הממשלה נתניהו להתפצל ממפלגתו ולהיות שר החינוך, ובמקום זאת עונה: "אני מעולם לא העליתי על דעתי לעשות מעשים בלתי מוסריים, או מעשים שיפגעו בחברות העמוקה ביני לבין יאיר לפיד".

על הצעדים הראשונים של שר החינוך הנוכחי נפתלי בנט אומר פירון: "בנט מקיים את האג'נדה שהשארתי לו והוא עושה עבודה נהדרת". לטענתו של פירון, "הרעיון של שני מורים בכיתה הוא רעיון אישי שלי, תכנית ללימודי עברית אצל המגזר הערבי היא תכנית שלי, התכנית שנוגעת ללימודי מתמטיקה היא תכנית שלי. בא נפתלי בנט, ואני גאה בכך שהוא קיבל תכניות נהדרות מוכנות, ואני שמח בשבילו ומפרגן לו שהוא היה מספיק בעל ענווה כדי לקחת את התכניות המוכנות וליישם אותן".

"לחשוב איך מדברים"

אך לצד זאת, הוא לא חוסך בביקורת על אמירותיו של בנט בעניין לימודי המתמטיקה. "חברה לא יכולה לומר שמצוינות זה מתמטיקה", הוא מסביר. "זה לוקח אותנו למקום שבו אנחנו טוענים שמי שטוב במתמטיקה הוא יותר טוב מאחרים וזה כשל חברתי מוסרי עמוק מאין כמוהו".

פירון התייחס גם לביקורת הציבורית שספג במהלך כהונתו. "זה לא היה שיקול בהחלטה שלי אבל אני רוצה לומר לחברה הישראלית: אם אתם רוצים שאנשים טובים יבואו לפוליטיקה אתם חייבים לחשוב על איך אתם מדברים", הוא אומר. "היד הקטנה על המקלדת בפייסבוק - אתה צריך לקחת בחשבון שכשתגזים איתה, תקבל בסוף פוליטיקאי שזה לא מפריע לו, ואני לא מציע לך לקבל אחד כזה, כי אם זה לא מפריע לו, לא כדאי שהוא ייצג אותך". ולסיכום אופטימי מציין פירון כי "החיים הציבוריים בישראל הם דבר בלתי נסבל".

מלשכת השר בנט נמסר בתגובה: "שי פירון הוא איש חינוך בכל רמ"ח איבריו וימשיך לתרום לחינוך בכל מקום שיהיה. השר בנט ימשיך בדברים הטובים שהביא פירון למערכת החינוך ומאחל לו הצלחה רבה".