דיכטר: במדינה אחרת אדם כמו ואנונו היה בכלא או בקבר

אחרי הריאיון הראשון בעברית אי פעם שהעניק המרגל שהורשע ושנשפט ל-18 שנות מאסר, ראש השב"כ לשעבר באמירה חריפה במיוחד: "גם אחרי הרבה שנים, לאיש הזה יש יכולת לגרום נזק"

"צריך לשבת בכלא" (פלאש 90 מארק ישראל סאלם)

תגובה חריפה לריאיון עם המרגל מרדכי ואנונו: ראש השב"כ לשעבר, חבר הכנסת אבי דיכטר (ליכוד) אמר הערב (שבת) כי "מקומו של ואנונו הוא בכלא או בקבר".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתגובה לבקשה שהועלתה בריאיון הראשון שהעניק ואנונו בעברית לכלי תקשורת ישראלי, שלפיה הוא רוצה לעזוב את הארץ ולחיות עם אשתו בנורווגיה, אמר דיכטר כי "במדינות מתוקנות בן אדם כזה היה נרקב בכלא. במדינות אחרות הוא היה בקבר". דיכטר אף הוסיף והסביר כי "גם אחרי הרבה שנים, תחת תחקור של מישהו רציני בחו"ל, לאיש הזה יש יכולת לגרום נזק".

עורך דינו של ואנונו, אביגדור פלדמן, אמר כי "המשך ההתעללות בו והמניעה שלו מלצאת את הארץ ולחיות את החיים שלו בשקט הוא דבר שהוא לא מתקבל על הדעת. הגיע הזמן שהמדינה תרפה את האחיזה שלה בואנונו".

כ-30 שנה אחרי שהדליף סודות מהקריה למחקר גרעיני ונכלא, מרדכי ואנונו דיבר אתמול לראשונה עם כלי תקשורת ישראלי, מבלי להביע חרטה על מעשיו. "זה לא עניין של כדאי או לא כדאי", הוא אמר בריאיון לחדשות 2. "זה עניין של אם מה שעשיתי היה טוב או לא טוב, ואם המחיר ששילמתי היה צודק או לא צודק".

"עשיתי את זה בגלל שלא היה אף אחד אחר שהיה מסוגל לעשות את זה, ובגלל שאני הגעתי למסקנה שעל הציבור והעולם והמזרח התיכון לדעת על קיומה של כזאת חבית חומר נפץ", הסביר ואנונו. "עשיתי את זה בשביל אזרחי כל העולם - כולל מדינת ישראל".

"ביקשתי לבטל את האזרחות, אני רוצה ללכת"

כיום, יותר מעשור לאחר שסיים לרצות את עונשו, לוואנונו יש רק דרישה אחת: "הגיע הזמן שייתנו לי ללכת. התחתנתי לפני שלושה חודשים עם אשתי בנורבגיה, היא המפרנסת, היא העובדת, היא לא יכולה לחיות פה. אני רוצה להתחיל את החיים שלי, אני גמרתי עם כל הסיפור הזה. אמרתי את זה 100 פעמים, אני רוצה שייתנו לי ללכת ולחיות עם אשתי את החיים שלי בחוץ לארץ".

"כתבתי כמה פעמים לשר הפנים, ביקשתי לבטל את האזרחות", הוסיף ואנונו. "אני התנצרתי, אני רוצה לחיות רחוק מישראל, אין לי קשר לישראל, אני לא שותף לדעות של ישראל ולמדיניות של ישראל, לא מובן למה מחזיקים אותי כאן. אני רוצה ללכת".