בעקבות הסערה: סעיף "סתימת הפיות" בחוק יתוקן‎

המחאה שהתעוררה בעקבות הסעיף שהוכנס לחוק רשות השידור, המונע מעיתונאים ומגישים להביע עמדה בשידורי חדשות, הובילה את ראש הממשלה להורות על תיקון החוק. "אתיקה עיתונאית לא צריכה להיקבע בחקיקה", אמר נתניהו

נכנע ללחץ? אחרי הסערה הציבורית שעורר סעיף "סתימת הפיות" שהוכנס לחוק רשות השידור החדש שאושר בכנסת, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להיענות לדרישת העיתונאים והורה לפעול לתיקון הסעיף בחוק האוסר על הבעת עמדה בשידור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שנמסרה מטעם לשכת ראש הממשלה נכתב: "ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו מאמין שכללי אתיקה עיתונאיים אינם צריכים להיקבע בחקיקה ראשית, והחליט להביא לתיקון הסעיף המדובר". את הסעיף מעורר המחלוקת בחוק יזם חבר הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה).

חוק השידור הציבורי אושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ביום חמישי לפנות בוקר. עיתונאים בכירים זעמו על הסעיף שהתפרש בעיניהם כסתימת פיות וכינו את הכנסתו "החלטה מבישה", ו"מחטף מכוער שמבייש את הכנסת".

הכתבת והמגישה כרמלה מנשה אמרה אתמול לחדשות 2 Online כי "ברשות השידור עובדים עיתונאים ולא פקידים, יש להם השקפת עולם. עיתונאי תפקידו הוא לעשות שינוי, לחקור, לבדוק. עיתונות זה שליחות וזה ייעוד". מנשה הוסיפה כי החוק למעשה מנסה "לעקר אותנו ואת המקצוע שלנו ולהפוך עיתונאים לפקידים".

העיתונאי צ'יקו מנשה הוסיף: "מדובר בסעיף מביש בחוק החדש של רשות השידור. אני מקווה שראש הממשלה יראה את הסעיף ויפעל לשינויו".

"הבעת דעה היא חלק מהעיתונות" (יוסי זילברמן)

עיתונאי רשות השידור אורן נהרי טען כי מדובר בסעיף מגוחך: "אם אקח את הסעיף עד הקצה המגוחך, אסור לי ולעמיתיי להביע דעה ופרשנות על דאע"ש, משבר הפליטים, המאבק בין טראמפ לקלינטון". נהרי הוסיף בלעג: "יהיה שידור ציבורי מעולה".

אסתי פרז, מגישת יומן הצהריים "בחצי היום" ברשת ב' של קול ישראל, הוסיפה: "מדינה דמוקרטית, שאוסרת בחוק על עיתונאיה בשידור הציבורי להביע דעה, מגלה חולשה ובהלה שמאפיינים דיקטטורה רופסת. שימו עליי אזיקים: הבעתי דעה".