הכנסת דנה בתקציב: "חברתי וללא גזירות"

השלב הראשון בדרך להעברת תקציב המדינה 2015-2016 יוצא לדרך: הכנסת צפויה לאשר הלילה בקריאה ראשונה את הצעת החוק ברוב דחוק. באופוזיציה נערכים לפיליבסטר שיימשך שעות. כחלון: "זה תקציב שמביא בשורות"; הרצוג: "תקציב ללא תקווה"

"תקציב עם תפיסה חברתית". כחלון ונתניהו (רויטרס)

הדרך הארוכה והמייגעת לאישור תקציב המדינה מתחילה: הלילה צפויה לאשר הכנסת בקריאה ראשונה את תקציב המדינה לשנים 2015-2016. בקואליציה מעריכים כי למרות הרוב הדחוק, הצעות החוק יעברו ללא תקלות מיוחדות ויאושרו הלילה. מנגד, באופוזיציה נערכים לפיליבסטר שיימשך ככל הנראה כ-6 שעות ויסתיים בשעות הלילה המאוחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחרי 100 ימים של עבודה אינטנסיבית אני שמח שהגענו לישורת האחרונה", אמר שר האוצר משה כחלון. "בתקציב שמוגש היום, יש שינויים מהתקציב שהוגש בממשלה הקודמת. בעיניי, התקציב הוא לא רק חשבונאות אלא ערכים ותפיסת עולם. הוא מבט תפיסת עולם חברתית. מאחורי המספרים והסעיפים יש אנשים, הדאגה לחינוך ולבריאות שלהם ולשיפור החיים שלהם. זה תקציב שמביא בשורות עם סדר עדיפויות חדש".

השר כחלון המשיך ואמר: "אני לא תמים, חברי האופוזיציה יתקפו את התקציב כי זו העבודה שלהם אבל כמה שנים לא ראיתם תקציב חברתי כזה, ללא גזרות, ללא הכבדות. זה תקציב שמראה גישה שהתקציב משרת את החברה ולא החברה משרתת את התקציב".

"לעם הזה מגיע שינוי. אנחנו מתחילים מהלך של תיקון עוולות חברתיות. הגיע הזמן שתהיה לנו הזדמנות שווה במדינת ישראל. האיום הגדול הוא הפערים החברתיים שרק הולכים וגדלים. אנחנו רוצים להביא שינוי ואין ספק שעם ממשלה של 61 זה קשה ופה צריכה לבוא לידי ביטוי האחריות שלכם".

"תקציב של פאניקה וללא שום בשורה"

בתום ישיבת סיעת המחנה הציוני שעסקה בדיון התקציב אמר ראש האופוזיציה יו"ר המחנה הציוני ח"כ הרצוג כי "התקציב חסר בשורה. זה תקציב של פאניקה וחוסר חזון, שלא דואג לצעירים בכרמיאל שסיימו ללמוד במכללה ומחפשים עבודה. תקציב ששכח את המשפחה העובדת בקרית גת שלא מצליחה לגמור את החודש. תקציב שאין בו עידוד לתעסוקה ולצמיחה, אין בו שום כחו שיכול לקדם את התעשייה, אין בו שום בשורה למי שעובד ואין בו כיוונים של תקווה".

"תקציב חסר חזון". הרצוג (Isaac Harari / Flash 90)


המשוכה האמיתית צפויה לשר האוצר משה כחלון בחודשיים שנותרו עד לאישור התקציב בקריאה שניה ושלישית ב-19 בנובמבר. עוד הלילה צפויה להתכנס ועדת הכנסת כדי לדון בחלוקת סעיפי חוק ההסדרים לוועדות הכנסת השונות. בכנסת מעריכים שחלק ניכר מהחוקים יעבור שינויים מהותיים במהלך הכנתם לקריאה שניה ושלישית.

באוצר קיוו לזכות באצבעותיהם של חברי ישראל ביתנו בתקציב אולם המגעים עם נציגי הסיעה נכשלו וישראל ביתנו תתנגד לתקציב.