בגלל התנגדות דרעי: מתווה הגז לא יעלה להצבעה בכנסת

פרסום ראשון: ראש הממשלה נתניהו החליט שלא להעלות את מתווה הגז לאישור הכנסת - זאת לאחר שמסע הלחצים על שר הכלכלה אריה דרעי נכשל. דרעי דבק בעמדתו שלא לחתום על עקיפת הממונה על ההגבלים העסקים - גם אם הכנסת הייתה נותנת אור ירוק למהלך

מסע הלחצים כשל. נתניהו ודרעי (פלאש 90, מרים אלשטר)

דרעי עומד בסירובו, מתווה הגז לא יעלה להצבעה במליאה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט היום (שני) שלא להעלות את מתווה הגז לאישור הכנסת - זאת לאחר שמסע הלחצים שהפעיל על שר הכלכלה דרעי לשנות את עמדתו - ולחתום על הסעיף המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, לא צלח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דרעי הבהיר לראש הממשלה כי יעמוד בסירובו לחתום על הסעיף גם אם המתווה היה עובר בכנסת - כך שההצבעה במליאה היא למעשה מיותרת. התנגדותו של דרעי לחתום מקוממת אפילו יותר את נתניהו כיוון שדווקא כעת, הובטח רוב למהלך בתמיכת ישראל ביתנו, החברה באופוזיציה. אישור המתווה מתעכב כבר מחודש יוני האחרון בעקבות סירובו של דרעי לחתום על הסעיף המדובר וגם עקב קשיים שהתעוררו לפני כחודשיים וחצי בגיבוש רוב בכנסת.

בעין המחלוקת. מאגר הגז תמר (אלבטרוס)

בשבוע שעבר אמר שר הכלכלה בתדרוך לעיתונאים כי הוא נוטה שלא לאפשר את עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים על מנת לאשר את המתווה -  גם אם הכנסת תאשר את מתווה הגז, מה שהוביל ככל הנראה את נתניהו להורות שלא תיערך הצבעה בנושא במליאה. דרעי אמר כי הוא מעדיף להמתין לממונה החדש שימונה בתוך כמה שבועות והמשמעות, על פי ההערכות, היא עיכוב של כמה חודשים באישור מתווה הגז.

ח"כ שלי יחימוביץ' בירכה על החלטת נתניהו שלא להביא את מתווה הגז להצבעה בכנסת: "כעת משהטיעון המרכזי בדבר הנימוקים הבטחוניים-מדיניים, ובראשם היחסים עם מצרים - קרס, ומפת משאבי הטבע באזור השתנתה משמעותית לרבות המחירים הצפויים, יש לגנוז את המתווה לאלתר, לעצור ולחשב מסלול מחדש. לפי שעה אין כל דחיפות בקבלת החלטות, משום שמאגר תמר מספק ממילא את צרכי המשק הישראלי, וכן די גז לייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית, ל-15 השנים הקרובות לפחות."