שודרגו: ליצמן שר, אקוניס לחלל

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל אישרה את מינוי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לשר בעקבות עתירה של יש עתיד. "ללפיד אין שום הישגים 3 שנים, הדבר היחיד הוא שהוסיף לי קצת כסף למשכורת", לעג ליצמן. במקביל, החליט נתניהו למנות את השר בלי תיק אופיר אקוניס לשר המדע והחלל במקום דנון שעובר לאו"ם

משחק כסאות בממשלה: ארבעה ימים אחרי שבג"ץ הורה על מינוי שר בעל סמכויות מלאות במשרד הבריאות, מועצת גדולי התורה אישרה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן להתמנות לתפקיד שר. בתוך כך החליט ראש הממשלה למנות את השר אופיר אקוניס לתפקיד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל במקומו של דני דנון, שימונה לשגריר ישראל באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיבלתי את הכרעת מועצת גדולי התורה, נעניתי לבקשת ראש הממשלה נתניהו ואשמש בקרוב כשר הבריאות", אמר ליצמן לאחר ההחלטה. "מבחינתי אין כל שינוי בתפקידי, אמשיך לשרת את אזרחי ישראל בדיוק כפי שהייתי עד היום".

משחק כסאות במדינה. ליצמן ונתניהו (פלאש 90)

ליצמן גם ידע להודות בחיוך למי שלמעשה הוביל אותו לשדרוג במעמדו - יו"ר יש עתיד, התנועה שהגישה את העתירה נגד מעמדו של ליצמן כסגן כשר. "ללפיד אין שום הישגים שלוש שנים - הדבר היחיד הוא שהוסיף לי קצת כסף למשכורת", אמר.

לפיד בירך על המינוי של ליצמן - ולא השיב לעקיצות של סגן השר שיהפוך לשר: "הציניקנים יגחכו כמו תמיד, אבל מדובר ברגע היסטורי. ציבור גדול וחשוב נכנס מתחת לאלונקה הישראלית. הם יהיו ליד שולחן הממשלה בעסקת השבויים הבאה, במלחמה הבאה, בהסכם השלום הבא".

לפיד הוסיף כי "אני מאמין שבנושאים חברתיים החרדים יכולים להביא לשולחן הממשלה קול חשוב של חמלה יהודית. ומעל לכל - זוהי לקיחת אחריות. חיים משותפים מתחילים באחריות משותפת. אני מברך את מועצת גדולי התורה על החלטתה ההיסטורית ומאחל ליעקב ליצמן הצלחה בתפקידו".

מינויו הצפוי של ליצמן לתפקיד שר הוא כמעט חסר תקדים במסגרת היחסים בין המפלגה למדינה. קדם לו רק יצחק מאיר לוין, מנהיג אגודת ישראל שכיהן כשר הסעד בממשלת בן גוריון בשנים 1948-1952. הנימוק המרכזי למינוי חברי כנסת מטעם יהדות התורה לתפקיד שרים הוא האחריות המיניסטריאלית החלה על חברי ממשלה, החושפת אותם למחלוקות בנושאים שונים, בהם סוגיית שמירת השבת.

השתדרג. אקוניס (Tomer Neuberg/FLASH90)

קודם לכן התייחס אקוניס, שיישאר גם בתפקידו כשר האחראי על רשות השידור והרשות השנייה, לקידום. "אני מודה לראש הממשלה על האמון וגאה לעמוד בראש משרד שמהווה את קטר הצמיחה של התעשייה בישראל", אמר. "האתגר שעומד לפתחי הוא להמשיך לקדם ולעודד את החדשנות הטכנולוגית בישראל ולמנוע בריחת מוחות לחו"ל".

ממשרד החלל למטה האו"ם. דנון (פלאש 90)

מינויו של דנון לשגריר באו"ם אושר היום על ידי הממשלה. "אייצג את מדינתנו בגאווה, מתוך תחושת שליחות ואחריות לאומית", אמר דנון עם אישור המינוי. "ישראל מוצאת את עצמה מותקפת תדיר בזירה הבינלאומית ויהיה עלינו להילחם בכל העוצמה בסתירה הזו ולהציג את ישראל הצודקת".

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי ויואב אבן.