משבר הדיור: גם החרדים סובלים

בסיור מיוחד של שר הבינוי יואב גלנט בשכונות החרדיות בירושלים ובמודיעין עילית, למד השר את מצוקת הדיור של הציבור החרדי. גלנט תהה מדוע צריך ליצור הפרדה בין אנשים מאותו העם וזכה לתמיכה גם בקרב נציגי ש"ס: "החרדים זה לא מאה שערים, אני אוהב את האינטרקציה עם כל הציבור בירושלים"

שר הבינוי יואב גלנט ערך היום (שני) סיור בירושלים ובמודיעין עילית כדי ללמוד את מצוקת הדיור של הציבור החרדי. אלי פלאי, מייסד המכון החרדי שיזם את הסיור, ביקש להציג לשר את המצוקה ההולכת וגדלה של האוכלוסייה החרדית במקומות שהפכו למוקדי עימות בין חרדים לחילונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זוג חרדים, בני משפחת אלבס, אירחו את השר ונציגים מעיריית ירושלים. "אנחנו נאלצנו לעבור לגור בקריית יובל ולא באחת השכונות הדתיות בגלל מחיר הדירות בשכונות והמצוקה בדירות", הם אמרו. לטענתם הם נאלצים להתמודד עם העובדה שאין תשתיות לניהול מערכת חיים חרדית - כמו קרבה למוסדות דת, מקום לסוכה ואווירה מתאימה בשבתות ובחגים.

אילוסטרציה (רויטרס)


גלנט ששמע על התכנית להקמת יישובים או מרכזי אוכלוסייה חרדים, תהה במהלך הדיון מדוע צריך ליצור הפרדה בין אנשים מאותו העם. נציג ש"ס בדיון, המתגורר בשכונה, אף חיזק את דבריו ואמר: "החרדים זה לא מאה שערים, אני אוהב את האינטרקציה שלי עם כל הציבור בירושלים".

מיד לאחר הסיור בקריית יובל, הובא השר לפגישה עם ראש ישיבת חברון שבשכונת גבעת מרדכי בירושלים, גם שם נעלמה כמעט לחלוטין האוכלוסייה החילונית. פגישת השר עם ראש הישיבה נסגרה לתקשורת, אך עם יציאתו מהפגישה אמר גלנט שהוא פועל למען כל האוכלוסיות וכי הוא מתכוון לפעול למען ירושלים של כולם - חילונים, דתיים וערבים.

בקהילה החרדית מתריעים שבתוך שני עשורים בלבד, אמורה הקהילה להכפיל את עצמה ולמנות כ-1.9 מיליון איש, כשמשקלה באוכלוסייה הישראלית יעמוד על כ-17%. היישובים החרדים כמו מודיעין עילית, ביתר עילית ושכונות ירושלים, צרות מלהכיל את התושבים האלו ותכנית סדורה להקמת מרכזי יישוב חרדים נחוצה מאוד. השאלה היא אם היא תיבנה הרחק מהציבור החילוני, על חשבון הציבור החילוני שממתין לרפורמות בשוק הדיור, או יחד עם כלל עם ישראל.