"חופש הצבעה למפלגת כולנו על מתווה הגז? לא ייתכן"

שר האוצר החליט להעניק לחברי סיעתו חופש הצבעה בסוגיית הגז - וקומם עליו את אנשי ראש הממשלה, שחוששים להפסיד בהצבעה המשמעותית. "זו החלטה קואליציונית מחייבת", טענו בסביבת נתניהו - שבועיים לפני ההצבעה הקריטית

נתניהו וכחלון בימים מחויכים יותר

הקרב על הגז - מתיחות לקראת המערכה הבאה: לאחר שהממשלה אישרה את מתווה הגז עם החברות הפרטיות, ההכרעה עוברת לכנסת שצפויה להצביע בנושא בתחילת החודש הבא. ראש הממשלה נתניהו רצה מאוד להימנע מהצבעה בכנסת, אך שר הכלכלה דרעי כפה זאת עליו בגלל סירובו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. כעת מתברר כי גם שר האוצר כחלון, שמנוע מלעסוק בנושא, גורם לכאב ראש לא קטן לנתניהו ולליכוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלון לא ישתתף בהצבעה בשל קשריו עם איש העסקים קובי מימון, ולכן הוא החליט לתת לחברי הכנסת של "כולנו" חופש הצבעה בנושא. בעקבות החלטתו, לא ברור שלמתווה יהיה רוב, גם אם ליברמן ו"ישראל ביתנו" יתמכו לבסוף במתווה הגז. יש לציין כי שלושה שרי ממשלה מנועים מהצבעה בנושא: כחלון, יואב גלנט וחיים כץ.

הנושא של חופש ההצבעה ב"כולנו" מקומם את סביבת ראש הממשלה. "יש החלטת ממשלה שאישרה את מתווה הגז, זו החלטה קואליציונית מחייבת ולא ייתכן שכולנו יצביעו נגד הממשלה", טענו שם. לאנשיו של נתניהו יש כעת שבועיים לפתור את המשבר.

התנגד בממשלה. השר אבי גבאי (המשרד להגנת הסביבה)

דרעי מסרב לעקוף את הממונה: "הרע במיעוטו"

17 משרי הממשלה הצביעו אתמול בעד ההסכם, בעוד רק השר אבי גבאי מ"כולנו" התנגד. שר הכלכלה אריה דרעי תמך בהצעה - אך הודיע שלא יפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים, המאפשר לו לכפות את אישור ההסכם. 

מטעמו של דרעי נמסר: "השר דרעי הצביע בעד המתווה כבר בקבינט לפני כחודשיים וכעת המתווה שופר ולכן הצביע בעד. השר ציין כי זה הרע במיעוטו שהצוות הבין-משרדי השיג לאחר חמש שנים של אי עשייה מוחלטת". לגבי הסעיף אמר דרעי כי אינו מתכוון להפעיל את הסעיף בפעם הראשונה מאז חקיקתו.

מתווה הגז שגובש

עוד בטרם הדיון, בירך ראש הממשלה על ההסכם: "אנחנו נעביר היום בממשלה החלטה היסטורית, לא פחות מזה. ההחלטה הזאת תכניס לאזרחי המדינה, לקופת המדינה, מאות מיליארדי שקלים. הכסף הזה ילך לטובת החינוך, הבריאות, הרווחה ולצרכים לאומיים אחרים".

נתניהו שיבח את הצוות בראשות השר יובל שטייניץ, "שהביא להפחתה מאוד משמעותית במחיר שהמדינה תשלם עבור הגז". על הביקורת נגד המתווה השיב נתניהו: "אני לא מתרשם מהפופוליזם - זה רק פופוליזם בעיניי".