האמירות הפחות דיפלומטיות של דנון

מביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו ועד השתלחות בנשיא האמריקני אובמה "שתומך בעם המוסלמי". דני דנון צפוי להיכנס בקרוב לתפקידו כשגריר ישראל באו"ם, מקום שגם נגדו התבטא, למרות שורה של אמירות לא דיפלומטיות במיוחד. אספנו עבורכם את המיטב

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל דני דנון התבשר בסוף השבוע האחרון על מינויו לשגריר ישראל באו"ם. ההחלטה הזו של ראש הממשלה נתניהו גרמה לאנשים רבים להרים גבה, מאחר שדנון נחשב לפוליטיקאי שנוהג להתבטא באופן לא דיפלומטי, דבר שעלול להקשות על תפקידו כנציג ישראל באחד המוסדות הרגישים בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנון, נחשב לאחד הסממנים הימניים ביותר במפלגתו, כזה המהווה לעיתים אופוזיציה מבית לראש הממשלה. בעבר השמיע ביקורת חריפה נגד מדיניות של נתניהו, וגם את זו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, בסדרה של השתלחויות שלא יעברו בשקט באו"ם, מקום שבו ארה"ב נחלצת לעיתים תכופות לעזרת ישראל.

כך לדוגמה בריאיון לרדיו ללא הפסקה בשנת 2012, הוא אמר: "צריך לומר את האמת. הנשיא אובמה לא היה טוב למדינת ישראל. הוא ניסה לרצות את העם המוסלמי על חשבון מדינת ישראל". על כך העיר לו המנחה בן כספית: "דני, אין עם מוסלמי, יש עם פלסטיני, עם מצרי, האסלאם זו דת".

מכתב הפיטורים, ארכיון (פייסבוק)

שיא המתיחות בין נתניהו לדנון נרשם במהלך מבצע צוק איתן, אז החליט ראש הממשלה לפטר אותו מתפקידו כסגן שר הביטחון בעקבות שורה של התבטאויות נגד מהלכי הלחימה. "בזמן שממשלת ישראל וצה"ל נמצאים בעיצומה של מערכה צבאית נגד ארגוני הטרור, ופועלים בנחישות לשמור על ביטחונם של אזרחי המדינה, לא ייתכן שסגן שר הביטחון יתקוף בחריפות את הנהגת המדינה שמובילה את המערכה", הסביר אז נתניהו.

דנון תוקף את נתניהו (פייסבוק)

דנון לא נשאר חייב ובריאיון לחדשות 2 במהלכו התבשר על הפיטורים, תקף את נתניהו: "הוא הביע את אי רצונו שאני אביע ביקורת פומבית, אמרתי לו: 'ברגע שתצא למבצע אני אגבה אותך'", ציין דנון. "תיאבק בחמאס, אני אגבה אותך. תמשיך עם המדיניות הרופסת השמאלנית, אני לא אגבה אותך". ימים ספורים לאחר מכן המשיך לתקוף ואמר: "הפסקת האש הייתה בושה לממשלה ובושה לליכוד".

ולא רק נתניהו ואובמה ספגו את חיצי הביקורת של דנון, אלא גם המקום שאליו יגיע מדי יום בשנים הקרובות. "או"ם שמום!", כתב השגריר הבא באו"ם במהלך מבצע צוק איתן, בעקבות כוונה לחקור את המערכה הצבאית. "אין מלחמה מוצדקת מזאת! אנחנו היחידים שנשאר כאן עם הטרור האסלמי שמטרתו היחידה היא רציחת ילדים ואזרחים תמימים".