גלנט: "אשכנזי בגד ומרד - צריך לאסור אותו"

השר והאלוף במיל' עולה למתקפה: לדבריו, הכוונה לסגור את התיק נגד אשכנזי תמוהה ונגועה באינטרסים. גלנט טען בריאיון לאולפן שישי כי אשכנזי סיכל את מינויו לרמטכ"ל מתוך נקמה "וביצע מעשים עבריינים חמורים יותר מקו 300". הרפז: "שכלל המעורבים יעברו פוליגרף"

"מי שבגד בפקודים שלו ומרד בממשלת ישראל צריך לעמוד למשפט ולשבת בכלא ולא להיות נישא על כפיים" - כך טען הערב (שישי) האלוף במיל' והשר יואב גלנט, בעקבות הפרסום הראשון בחדשות 2 על סגירת התיק המסתמנת נגד גבי אשכנזי. גלנט התייצב ב"אולפן שישי" והגיב לראשונה לדיווחים במסר ברור: לדבריו, אשכנזי פעל בדרכים פסולות ועברייניות על מנת לסכל את מינויו לרמטכ"ל וחתר תחת החלטות הממשלה - ויש למצות עימו את הדין. אשכנזי בתגובה: "לא היה פוטש ולא הייתי מעורב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גלנט היה אמור להיות הרמטכ"ל שיחליף את גבי אשכנזי ב-2011. אך אשכנזי לא רצה שגלנט, שכיהן אז כאלוף פיקוד הדרום יחליף אותו. הקרבות הפנימיים הובילו במהרה ל"מסמך הרפז", שנחשף לראשונה לפני חמש שנים באולפן שישי. 

חשיפת "פרשת הרפז" לפני חמש שנים.

היום טען שר הבינוי כי אשכנזי היה מעורב בחיבור המסמך נגדו: "אני משוכנע שכמו שהוא הסתיר את הקשר עם בועז הרפז, כך הוא מסתיר את המעורבות שלו בכתיבת המסמך. הוא אמר בפורום מטכ"ל שהוא לא מכיר את האיש, למרות שהם מכירים כבר 20 שנה, זה קשר". כמו כן, הוסיף גלנט, "הרמטכ"ל אסף עליי חומר על מנת להפעיל אותו נגדי, והוא שלח סוכנים שלו כמו בועז הרפז ואחרים - אנחנו יכולים להרשות לעצמנו את זה?"

"לא הכירו? הרפז היה הסוכן" (Yossi Zeliger / Flash90)

"אשכנזי חילל את הערכים של צה"ל"

גלנט גינה את הצביעות של אשכנזי לדבריו, שהדיח את עימאד פארס וצ'יקו תמיר ("תא"לים מהטובים שהיו לנו") על חריגה מהנורמות בזמן שהוא ביצע מעשים אסורים: "הוא בגד בחייליו, חילל את הערכים של צה"ל ועשה מעשים עבריינים של עיקוב והאזנה. הוא אדם שצריך להעמיד אותו לדין".

"דוח מבקר המדינה בגרסא הראשונה, לפני שצנזרו אותו מאיזו סיבה, אמר דברים מפורשים: הקשר בין וינר והרפז נוצר על יד האיש הזה, הוא חיבר ביניהם. אנחנו יודעים מי האיש הזה ומה היה כתוב במסמך", הוסיף גלנט. האלוף במיל' שחזר את היום בו נחשף המסמך בחדשות 2: "ערב אחד אני פותח את הטלוויזיה ואני רואה שאני אחראי למסמך שתפקידו לקדם אותי לתפקיד הרמטכ"ל ואני לא ידעתי מזה דבר".

על ההחלטה המתגבשת לסגור את התיק נגד אשכנזי אמר גלנט: "ההחלטה נראית תמוהה, תהליך הבדיקה צומצם. אנחנו מסתכלים על אירוע מאוד מאוד חמור, הוא אסף חומרים על שר הביטחון ואשתו, הוא בדק וצילם קצינים ששירתו מתחתיו - כל הדברים האלה ידועים". גלנט דרש מגורמי החקירה "שקודם כל יפרסמו את כל החומרים שאינם מסווגים לפני ההחלטה, ויש רבים כאלה. כשייראו את החומרים האלה - אזניים תצילנה". הוא העריך כי בעלי אינטרסים היו מעורבים בהחלטה על סגירת התיק.

גלנט חשף את אחד המקרים בהם לדבריו אשכנזי פעל נגדו בתקשורת: "שלושה שבועות הייתי בחזית ולא ישנתי כאלוף פיקוד בעופרת יצוקה, ואשתי נכנסה לטיפולים נגד סרטן והקרנות. פגשתי אותה בבית חברים כשיכולתי והדבר הזה נודע לאותו אדם, ומה הוא עשה? הוא תדרך את התקשורת שעשיתי מסיבה עם אנשי עסקים כדי לחגוג תוך כדי מבצע. זו התנהגות שאנחנו צריכים לשאת על כפיים ולהסכים איתה?"

"בגלל אשכנזי לא מוניתי לרמטכ"ל"

השר ממפלגת כולנו האשים את אשכנזי בסיכול מינויו - וטען כי המערכת המשפטית לא מנעה ממנו לכהן כרמטכ"ל. "אף אחד לא אמר שאינני ראוי לכהן בתפקיד הרמטכ"ל - לקח 48 שעות על מנת לעשות לי סיכול ממוקד במערכת בליווי תקשורת, משפטנים וכתבי חצר וכל היתר". על התנהלות אשכנזי הוסיף: "אלו מעשים מהחמורים ביותר שהיו בתולדות מדינת ישראל, דבר לא נעשה. מעשים חמורים יותר מעסק הביש ומקו 300, כי הם לא נעשו לשם שמיים ולטובת מדינת ישראל".

"כל הפרשות קשורות - אני משוכנע שבגלל אשכנזי לא מוניתי לרמטכ"ל. זה היה מנקמה ומחשש שאגיע ללשכת הרמטכ"ל ואגלה את הפשעים שלו. זה היה מרד על הסמכות של הממשלה, שרצתה למנות אותי לרמטכ"ל והוא עסק בשיבוש העניין הזה. כל התהליך הוא פוטש, אבל מתעלמים מזה. האיש הזה משלם בידיעות מסווגות לכאלו שיכתבו עליו דברים טובים, וזה לא מקובל עליי. אני מתכוון להילחם במצב הזה". לסיום, תקף גלנט גם את לפיד שלדבריו מעלים עין מהמעשים החמורים ו"היום רוצה לצרף אותו למפלגה".

מטעמו של אשכנזי נמסר בתגובה: "ענייניו של אשכנזי נבדקו באופן חסר תקדים על ידי מבקר המדינה ומשטרת ישראל לרבות האזנה. אין איש ציבור שעמד במבחן דומה: נקבע במפורש שלא היה פוטש ואשכנזי לא היה מעורב. הניסיון לחזור על טענות אלה אינו מבוסס".

בועז הרפז מסר בתגובה: "חמש שנים אחרי חשיפת המסמך, מבינים שלא היה לי קשר לכתיבתו, ודברי הבלע של גלנט לא ישנו זאת. אני מציע ליזום בדיקת פוליגרף לכלל המעורבים בפרשה וליועציהם, ולשאול אותם שאלה אחת: 'האם כתבת את המסמך?'. ראוי שכל אחד מהמעורבים יעמיד את עצמו למבחן האמת בפומבי בלי להסתתר".

ממשרד המשפטים הבהירו בתגובה לריאיון: "היועץ המשפטי טרם קיבל את חוות הדעת בעניין וממילא לא קיבל החלטה בעניין".