בעקבות פרישת דנון: שיא כל הזמנים בייצוג לנשים בכנסת

מינויו של דני דנון לשגריר ישראל באו"ם הוביל לתוצאה מפתיעה: לראשונה בתולדות המדינה יהוו הנשים רבע מסך כל חברי הכנסת - המספר הגבוה אי פעם. שרן השכל מהליכוד תחליף את דנון

אפקט דנון: לראשונה בתולדות המדינה יעמוד מספר הנשים חברות הכנסת על רבע מכלל מספר המושבים בכנסת, זאת בעקבות פרישתו של דני דנון שמונה לשגריר ישראל באו"ם, במקום רון פרושאור שמסיים את תפקידו בחודש הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרן השכל, הממוקמת במקום ה-31 ברשימת הליכוד תחליף את דנון. כניסתה של השכל תעמיד את מספר חברות הכנסת על 30 - המספר הגבוה ביותר אי פעם. בעקבות השינוי תתקדם ישראל ארבעה שלבים למקום ה-62 בעולם בדירוג ייצוג הנשים בבתי פרלמנט.

"עלייה עקבית בייצוג לנשים" (המכון הישראלי לדמוקרטיה)

הח"כית החדשה: לוחמת מג"ב ווטרינרית

ד"ר עופר קניג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר היום כי "בשני העשורים האחרונים חל מפנה, ואנו רואים יותר ויותר ייצוג לנשים בכנסת". מהנתונים עולה כי בעוד שבכהונתו הראשונה של נתניהו ב-1996 מנתה הכנסת 9 נשים מכהנות בלבד, בשני העשורים שלאחר מכן, קפץ הייצוג ולמעשה שילש את עצמו".

מי שתיכנס לכנסת במקום ח"כ דני דנון היא שרן השכל, ילידת קנדה, שממוקמת במקום 31 ברשימת המפלגה. "אני מברכת את השר דני דנון על המינוי לשגריר ישראל באו״ם ושמחה על כך שיתאפשר לי לשרת את אזרחי ישראל מהכנסת", אמרה.

השכל שירתה כלוחמת משמר הגבול באזור ירושלים וסיימה קורס מ"כים. היא אחות וטרינרית במקצועה, שהתנדבה בעבר בעמותה להצלת חיות בר באוסטרליה. לאחרונה התמודדה למועצת העיר בכפר סבא מטעם הליכוד ושובצה במקום ה-31 ברשימת המפלגה לקראת הבחירות.

עוד ח"כית נוספה. השבעת הכנסת, השנה (דוברות הכנסת)

נתניהו: "דני ייאבק בכל כוחו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהודעתו הבוקר כי "השר דנון נענה לאתגר חשוב שהצבתי בפניו. בימת האו"ם חשובה בעת הזאת, ואני משוכנע שדני ייאבק בכל כוחו להציג את האמת בזירה הבינלאומית". השר דנון הודה מצדו לראש הממשלה על האמון שנתן בו לייצג את ישראל: "אעשה הכל כדי לקדם את עמדותיה הצודקות של מדינת ישראל".

דנון, בן 44, נשוי ואב לשלושה ילדים, עוסק למעלה משני עשורים בתחום ההסברה ופיתוח קשרים בינלאומיים, ומכהן כחבר כנסת משנת 2009, ובין היתר השתתף במשלחות הסברה רבות בשנים האחרונות. ב-9 השנים האחרונות מכהן דנון כיו"ר "הליכוד העולמי" ואחראי על פעילות ההסברה וקשרי החוץ של תנועת הליכוד בעולם. ב-2014 הוא פוטר על ידי נתניהו ממשרת סגן שר הביטחון, וב-2015 מונה לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל.

שגריר ישראל באו"ם היוצא, רון פרושאור, בירך על המינוי: "מדובר בזירה מורכבת ומשמעותית, שעתידה לזמן עוד אתגרים רבים למדינת ישראל. אני מאחל לדנון הישגים רבים בקו החזית. הצלחתו בתפקיד החדש היא הצלחת כולנו".